Kancelář prezidenta republiky i obě komory parlamentu patrně dostanou v příštím roce ze státního rozpočtu víc peněz. Podle návrhu, který schválil sněmovní rozpočtový výbor, by si měla prezidentská kancelář konkrétně polepšit o 68 milionů, sněmovna o 87 milionů a senát o 47 milionů. Peníze půjdou mimo jiné na platy politiků nebo na rekonstrukce staveb. Redakce Datové žurnalistiky zachytila vývoj těchto výdajů za uplynulých dvacet let. V uplynulých třech letech nejvýrazněji rostou výdaje Kanceláře prezidenta republiky.
V prosinci 2013 si prezidentská kancelář vysloužila kritiku za výrazný nárůst výdajů za pohoštění plánovaný pro rok 2014 s tím, že hradní kancelář plánovala utratit třikrát více než v roce 2012. Politici a média Hradu připomínali jeho vlastní prohlášení, že nebude žádat pro rok 2014 „jakékoliv, byť jednokorunové zvýšení“, jak dříve avizoval kancléř Vratislav Mynář.
Hrad to odůvodňoval zvýšením protokolárních akcí. „Například přijetí členů diplomatického sboru se výjimečně konala třikrát,“ vysvětloval mluvčí Jiří Ovčáček, ale někteří poslanci to označovali za výmluvy s tím, že Miloš Zeman není třikrát aktivnější než jeho předchůdce Václav Klaus.
Schválené výdaje prezidentské kanceláře pro letošní rok opět stouply (téměř o 40 milionů Kč), při bližším pohledu do jejich struktury je však vidět, že například výdaje na areál Pražského hradu a zámku Lány meziročně klesly zhruba o 140 tisíc Kč, zatímco výdaje vlastního úřadu Kanceláře prezidenta republiky stouply o 3,8 milionu Kč.
Návrh rozpočtu na příští rok pak počítá s dalším zvýšením výdajů prezidentské kanceláře, meziročně o dalších zhruba 68 milionů Kč, čímž se dostávají na své historické maximum.
Peníze navíc pro sněmovnu a Senát půjdou na platy politiků, protože podle zákona schváleného loni v prosinci se jim platy od ledna 2016 znovu zvýší. Řadový poslanec si polepší o 4300 Kč měsíčně (na 65 700 Kč), ministr o 8100 Kč (na 125 200 Kč).
Desítky milionů korun horní komora příští rok vydá za průběžné opravy Valdštejnského paláce; dalších 5 milionů Kč má jít na údržbu Valdštejnské zahrady. „Výdaje na správu a údržbu a provozní výdaje za tyto budovy tvoří asi třetinu celého rozpočtu,“ sdělila médiím mluvčí senátu Eva Davidová.
Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá meziročně s poklesem výdajů přibližně u poloviny ministerstev a dalších státních úřadů. Nejvíce mají klesnout výdaje na státní dluh (o 7,5 miliardy korun). Rozpočet i jeho parametry se však mohou stejně jako v minulých letech ještě výrazně změnit. Vláda ho musí schválit do konce září.
Foto: www.hrad.cz