Mámy a tátové, rodiče, kteří vychováváte děti, jejichž druhý rodič se na jejich výživě nepodílí, prosíme ozvěte se! Dejte o sobě vědět a podělte se o to, jak se vychovávají děti bez opory druhého rodiče a jak funguje mechanismus vymáhání dlužných alimentů.
Chceme vás podpořit a vyvrátit zakořeněnou představu o zlatokopkách, které si užívají nadstandardního výživného pro sebe, a chceme rovněž ukázat, že existují také osamělí tátové, kteří se musí sami postarat o děti. Budeme připomínat, že výživné patří dětem a že jeho nehrazením trpí právě ony. Chceme narovnat obecné mínění vycházející z mylné představy, že výživné je určeno matce (nebo otci). Není pravda, že neplatič alimentů nedělá vlastně nic moc špatného – on ohrožuje své děti. A není pravda, že vina má padat na oběti, tedy děti a ty rodiče, kteří se musí o výchovu a výživu postarat sami (kolikrát jste od svého okolí slyšeli, že jste si špatně vybrali, nebo dokonce že jste neměli mít děti?).
Jsme si dobře vědomi, že jednotlivé případy se různí, a víme, že někdy se ze závažných důvodů podílet na výživě nejde. Víme ale i o případech, kdy je neplacení výživného jakousi formou pomsty druhému rodiči, zdaleka nejčastěji matce, nebo snahou nedělit se o stávající životní standard.
Smyslem naší aktivity není naházet všechny dlužníky do jednoho pytle, ale ukázat, jak se bez opory druhého rodiče skutečně žije. Ministr financí Andrej Babiš se před několika dny nechal slyšet, že Česká republika má mechanismy, jak dlužné výživné vymoci. My ale víme, že tyto mechanismy jsou krajně nespolehlivé. Pomozte nám svými příběhy ukázat, kde systém drhne.
Podle Českého statistického úřadu vydaly české soudy 156 tisíc exekucí, kterými měly být vymoženy dluhy dluhy na výživném ve výši 13 miliard korun. ČSÚ dále uvádí, že rozvod manželů s nezletilými dětmi tvoří 57 % a 39-50 % nehradí výživné. Podle ministerstva práce a sociálních věcí bylo nulovou podporou od svých rodičů (nejčastěji otců) postiženo zhruba 55 tisíc dětí.
Mail do redakce: info@datovazurnalistika.cz