Stranou, která dává největší prostor ženám jak ve svém vedení, tak na kandidátních listinách a v programu, je i v roce 2015 Strana zelených. Tradiční soutěž s názvem Strana otevřená ženám pořádá organizace Fórum 50 % a opakovaně se v ní ukazuje, že hlavní brzdou, která zpomaluje vyvážené zastoupení žen v politice, jsou právě politické strany.
V celospolečenské debatě se velmi často objevuje argument, že nízké zastoupení žen v politice je výsledkem jejich nezájmu o politiku.
Jenže dlouholeté zkušenosti Fóra 50 % ukazují pravý opak: „Na různých pracovních setkáních či seminářích se setkáváme s velmi profesionálními aktivními ženami, které mají velký zájem se politice věnovat a uspět v ní. Jejich motivací bývá spíše snaha pomáhat ostatním a zájem o dění okolo nich než úsilí o osobní obohacení a pocit vlastní důležitosti. V určitý moment narazí na onen pověstný skleněný strop. Samy často hovoří o tom, že musejí být několikanásobně lepší a dravější než jejich mužští kolegové, aby se vůbec dostaly na kandidátní listinu, o volitelných místech či pozicích ve vedení stran nemluvě. Některé z nich to vyřešily založením vlastních sdružení či hnutí, protože tradiční strany si bohužel žen a jejich práce neváží,“ upozorňuje ředitelka Fóra 50 %, Jana Smiggels Kavková.
Vítězná Strana zelených získala body zejména za vyvážené zastoupení žen a mužů jak ve vedení strany, tak na kandidátních listinách i na zvolených postech. Porota dále ocenila existenci vnitřních pravidel pro obsazování stranických postů i kandidátek a opatření umožňující lepší sladění stranického a osobního života. Ve svém programu Zelení myslí na podporu flexibilních úvazků i školek či odstraňování rozdílů v platech mužů a žen.
„Z ocenění máme velkou radost, nicméně vnímáme, že už nám ostatní strany začínají šlapat na paty. V současné době diskutujeme o přijetí institutu spolupředsednitví, což by znamenalo, že by na nejvyšší pozici vedení strany byla žena a muž společně. Takové opatření na podporu zvýšení zastoupení žen je v České republice nové, inspirovali jsme se u některých evropských zelených stran,“ říká vedoucí Genderové odborné sekce Strany zelených Lucia Zachariášová.
Druhé místo obsadila KSČM, zejména díky vysokému zastoupení žen ve vedení, na kandidátních listinách i volených pozicích a díky podpoře zákonů a opatření týkajících se rovnosti žen a mužů. U třetí ČSSD porotu zaujal především program, prosazované zákony a také nově schválené kvóty pro sestavování kandidátek.
Z hlediska podílu žen ve volených funkcích si špatně nevede ani nováček ve Sněmovně, hnutí ANO, které ovšem na ženy zapomíná ve svém programu i vnitřních pravidlech. ANO skončilo těsně čtvrté. Tradičně nejhůře pak byla hodnocena ODS, v jejímž vedení působí výhradně muži a která existenci společenských nerovností mezi ženami a muži neřeší, ba spíše popírá.
Kritéria pro výběr hodnocených stran: Strana musí být zastoupena alespoň v jedné komoře Parlamentu ČR a současně kandidovat ve všech hodnocených volbách. Z hodnocení jsou vyloučeny strany, které ve svých programech, kampaních či stanovách opakovaně využívají projevy rasismu, xenofobie, homofobie a dalších forem diskriminace.
Podle loňské analýzy OSN žen v politice v celosvětovém měřítku pozvolna přibývá, tempo je ale mírné a skleněný strop zůstává i nadále pevný a ženy se na nejvyšších úrovních objevují jen v malé míře.
Takže strana otevřená ženám, do který skoro žádný ženský nelezou vlastně není ženám otevřená, protože jich je málo na kandidátkách a ve funkcích? Aha, to dává smysl. U Pirátů je snad 12 % žen (pár desítek) a ne všechny jsou aktivní. Zeleným se to se s počtem členů a složením členské základny vyhrává…
Strana, do které ženy nevstupují, je z logiky věci pro ženy neatraktivní sama o sobě. Není otevřená ženám.
A dostáváme se k tomu, že korelace není kauzalita. Strana, která dělala kampaně, které měly do strany přilákat víc žen, IMHO je otevřená ženám. Můžete mi říct čím Piráti ženy odrazují? Kdyby bylo v podvědomí lidí, že jsme narozdíl od Zelených opravdu liberální stranou se širokým programem a ne bandou ajťáků a technologických nadšenců (což překvapivě není pravda), tak by situace možná vypadala jinak. My ale máme problém s počtem členů celkově. Naše cílové skupiny mají tendenci spíš nás aktivně podporovat, než vstupovat do strany. Proto je spousta lidí přkvapena že nás je pět a půl, protože nás je vidět mnohem víc než jiné malé strany a víc než staré a mnohem větší Zelené. Důvodů proč lidé ne/vstupují do politických stran je mnoho a vaše tvrzení je jen unáhleným názorem. Stejně jako status jednoho Zeleného, který nás otagoval na FB ve statusu, kde píše, že nám fandí a že příště možná to sexistické prasátečko politických stran vyhrajeme.