Ještě před několika lety mohli sledovat pohyby lodí při plavbách na moři jen jejich vlastníci, dále pak úřady a manažeři přepravních společností. Než vznikl MarineTraffic.com, web, který žije z práce tisíců nadšenců sledujících aktuální polohu námořních lodí. Díky globální spolupráci s akademiky a díky rozvoji informačních a komunikačních technologií mohla vzniknout služba dostupná pro širší veřejnost.
Sledované lodě jsou pak zobrazeny na mapovém podkladu a propojeny s databází informací o nich, která obsahuje technické údaje, fotografie pořízené dobrovolníky, historie trasy, atd.
Jak to celé funguje?
Velké lodě jsou dnes povinně (malé pak dobrovolně) vybaveny systémem AIS, který loď identifikuje a oznamuje její kurz, rychlost a polohu. Primárně slouží jako antikolizní systém, neboť profesionální přístroje (případně aplikace pro smartphone) umí vydat i varování před hrozící srážkou.
Signál z vysílačů systému AIS pak dobrovolníci s potřebným vybavením zachytávají na pobřeží a údaje sdílí na web www.marinetraffic.com. Takto je pokryta většina pobřeží celého světa a data jsou přístupná online, takže lze sledovat ruch třeba u přístavu nebo se podívat, kde se zrovna plaví největší kontejnerová loď světa – Maersk Mc Kinney Moller.
Účet na serveru lze vytvořit zdarma a umožňuje si přidávat oblíbné lodě do flotily a dostávat třeba upozornění, když se objeví někde v přístavu. Stránka je dostupná též pomocí aplikace pro smartphony.
Dnes MarineTraffic nejen spolupracuje s akademickým výzkumem, ale také jej podporuje, stejně jako vývoj a inovace. Výsledky výzkumů aktivně převádí rovnou na trh. Neustále zlepšuje a rozvíjí nové služby, které vedou k rozšiřování znalostí, překračují technologické hranice a řešení významných problémů. Také pomocí společných vztahů s výzkumnými středisky a akademickými institucemi podporovat výměnu inovativních nápadů a řešení pro reálné výzvy v mnoha oblastech průmyslu, zdaleka nejen v lodní dopravě.
Velké objemy dat v lodním a námořním průmyslu a dopravě v sobě obsahují mnoho cenných informací, které se dají analyzovat a použít v praxi, ale například také k předpovědím vývoje v mnoha oblastech. Databáze výzkumů je veřejnosti k dispozici zde.
Analýzy dat umožňují například zvyšování bezpečnosti a integrity sledovacích a monitorovacích systémů. Spolu s teoretickým i aplikovaným výzkumem pak také rozvoj v oblasti inovačních systémů architektur pro internet věcí, dopravních systémů, geografických informačních systémů, hardware senzorů a snižování spotřeby energie počítačů a plavidel. Umožňuje také optimalizovat přepravní trasy.
A v neposlední řadě online mapa umožňuje široké veřejnosti udělat si obrázek o frekventované lodní dopravě. Sledovat se dají všechny lodě, od nákladních, přes cestovní až třeba po rybářské. Kliknutím do interaktivní mapy níže si to můžete vyzkoušet i vy, naši čtenáři.