Krize na Ukrajině se ve čtvrtek zhoršila, když se zhroutila vládnoucí koalice v ukrajinském parlamentu. Premiér Arsenij Jaceňuk ztratil oporu pro další vládnutí a rezignoval. Jde o další nezdar země v krizi a v situaci, kdy se má vyšetřit sestřelení malajsijského letadla a kdy se konání nových voleb protáhlo až na říjen 2014, tedy téměř rok po vypuknutí krize. V mezičase vede Ukrajina boj s Ruskem podporovanými separatisty na východě země. Současně se potýká s některými dosud nevyřešenými vnitřními problémy, které roznítily podzimní masové protesty vedoucí až k pádu vlády.
Server Vox přinesl dvě vysvětlující mapy, proč došlo ke kolapsu vládní koalice. Upozorňuje, že současný parlament byl zvolen ještě před všemi dramatickými událostmi, tj. před vypuzením proruského prezidenta Viktora Janukovyče, před ruskou anexí Krymu a bojem s povstalci na východě. Velká část současného parlamentu byla součástí vlády, proti níž Ukrajinci protestovali. Mnozí kritici připomínají, stávající parlament, zvolený v roce 2012, je prošpikovaný zkorumpovanými zákonodárci, kteří se v něm udrželi od předchozí vlády, jíž se demonstranti chtěli zbavit. Nyní však padla vláda, jejíž hlavní strana byla za Janukovyče součástí opozice.
Ukrajinská politika je hluboce rozdělena – mírně zjednodušeno – východem a západem. Celá problematika je samozřejmě mnohem složitější a nelze ji zúžit jen na demografii, avšak tento faktor hrál spolu se zahraniční politikou v loňských událostech významnou roli. Ve východních a jižních částech země žije mnoho ruských mluvčích a tyto oblasti mají blízké kulturní a hospodářské vazby s Ruskem. Mnoho lidí na východě a na jihu – včetně těch, kteří jsou potomky z Rusů, kteří se přestěhovali na Ukrajinu během sovětské a ruské carské éry – a většina s láskou pohlíží na sovětskou éru jako na dobu, kdy byla Ukrajina součástí velké říše.
Většina lidí v západních a severních částech země naopak cítí větší spřízněnost se Západem a mnoho z nich vidí sovětskou éru jako dobu, kdy Ukrajinci čelili pronásledování ze strany svých ruských pánů. Stále platí, že ve skutečnosti je toto dělení mnohem složitější než jen „Rusko proti Evropě“, ale jako hrubý ukazatel funguje.
Mapa, která zobrazuje etnické a jazykové složení Ukrajiny:
Nyní pro porovnání mapa s výsledky prezidentských voleb v roce 2010:
Rusky mluvící oblasti Ukrajiny se téměř dokonale shodují s regiony, které hlasovaly pro prezidenta Janukovyče v roce 2010, zatímco oblasti, kde se mluví ukrajinsky, v drtivé většině volily jeho prozápadní soupeřku Julii Tymošenkovou. Premiér, který právě odstoupil, byl mimochodem politickým spojencem právě Tymošenkové.