Výsledky hospodářské politiky USA za uplynulé čtvrtstoletí: počet pracovních míst v soukromém sektoru. Vidíte někde důkazy, že by politika levého středu brzdila růst ekonomiky? Na tuto otázku se dnes ptá americký ekonom, držitel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.
Červnová míra nezaměstnanosti 4,7 % je nejnižší za osm let, tvorba míst ovšem byla nejslabší od září 2010. Ve zpracovatelském sektoru se zaměstnanost snížila o 36 tisíc pracovních míst, což byl nejvýraznější pokles od února 2010.
Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu i lidi, kteří hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou nedobrovolně zaměstnáni jen na částečný úvazek, v květnu zůstala na dubnových 9,7 %.
Již po zveřejnění dat za duben 2016, která rovněž zklamala, někteří analytici upozorňovali, že pokračování tvorby pracovních míst tempem nad 200 tisíc, na které byli investoři zvyklí, je dlouhodobě neudržitelné. „S tím, jak se postupně dostáváme do stavu plné zaměstnanosti, zřejmě tempo tvorby pracovních míst kolem 200 tisíc měsíčně nebude udržitelné,“ upozornil na začátku května Marc Chandler, měnový stratég z Brown Brothers Harriman. Pracovních míst v americké ekonomice přibývá bez přerušení včetně května již 66 měsíců.
Investoři se na zpomalování tvorby pracovních míst začali po tomto a dalších komentářích připravovat, tak dramatický vývoj ale nečekali. Americký dolar po zveřejnění zprávy oslabil k euru z 1,1154 EUR/USD až k 1,133 EUR/USD. Investoři tak signalizují, že nevěří v brzký růst úrokových sazeb Fedu.
Ekonomika na většině území Spojených států mírným tempem roste – navzdory brzdícím faktorům, jako jsou nižší výdaje spotřebitelů či problémy ve zpracovatelském a energetickém sektoru.
Paul Krugman je americký ekonom a spisovatel, autor sloupků pro The New York Times a držitel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2008 za „analýzu obchodních vzorců a lokalizace ekonomické aktivity“. Vystudoval ekonomii na Yaleově univerzitě a získal doktorát na Technologickém institutu v Massachusetts. Od roku 2000 působí jako profesor ekonomie a mezinárodních vztahů na Princetonské univerzitě pravidelně publikuje své sloupky v deníku The New York Times. Působil také na univerzitách v Berkeley, ve Stanfordu nebo na London School of Economics. V roce 1991 ho medailí Johna Batese Clarka pro ekonoma mladšího 40 let ocenila Americká ekonomická asociace. Bush daňové škrty následuje slabé oživení, pak se zhroutí. Obama zvýšení daní v roce 2013 následovala nejlepší růstu počtu pracovních míst od roku 1990.