Tři pozitivní věci:
🟠 Ráno jsem objevila novou kavárnu kousek od nás. Ne že bych o ní nevěděla, ale poprvé jsem se trefila, když měli otevřeno. Mají tam skvělou kávu a příjemnou atmosféru, ideální místo na rychlou pracovní schůzku. Jasně že tam hned zajdeme s kolegou, se kterým si slibujeme setkání už pěkných pár týdnů.
🟠 Dokončila jsem novou analýzu a o příspěvcích na bydlení. Ještě není publikovaná, ale odezva od editora je velmi pozitivní.
🟠 Na procházce po městě jsem si všimla, že moruše kousek od nás už má plody. Pod stromem bylo úplně nastláno, tak jsem si jich docela hodně nasbírala a doma jsme si pochutnali.
Co mě dnes překvapilo:
Mnoho lidí stále neví o možnostech, že mohou čerpat příspěvek na bydlení. V naší analýze se věnujeme tomu, jak část těchto dávek míří přímo velkým vlastníků bytů, ale na druhé straně jsou lidé, kterým bez příspěvku zbývá po zaplacení nákladů na bydlení jen polovina platu. Oni ale říkají, že nejsou žádní žebráci a že od státu nic nechtějí. Přitom by jim to pomohlo.
Co zajímavého jsem dnes přečetla:
Článek o digitální detoxikaci. Je to jedno z mnoha shrnutí, která jsem četla v posledních dnech a týdnech, ale tohle je v němčině. Chtěla bych si zase na pár dní odpočinout od technologií, ale práce mi to nedovoluje – dobré ale je, že jak už je mi téma blízké (díky jinému předmětu Digital Wellbeing), nepotřebovala jsem na čtení překladač ani slovník.
Myšlenková mapa dne:
Náhodný předmět a jeho využití:
Bublinková fólie – no, to je věc, kterou asi každý zná, hlavně z balení křehkých věcí. Vždycky mě baví ty malé bublinky praskat, to je vlastně první věc, která mě napadne… praskání bublin je skvělý způsob, jak se zbavit stresu, někdo si kupuje drahé antistresové pomůcky, já si vystačím s bublinkovou fólií… Pak mě napadá, že je skvělá jako ochrana při stěhování, když jsem se naposledy stěhovala, zabalila jsem do ní všechny křehké věci, skleničky, talíře, a všechno přežilo bez úhony… Ale to není všechno…
Taky jsem už v dětství zjistila, že může být docela pohodlná podložka na sezení. Jasně, vypadá to trochu divně, ale na sezení to je super, měkké a izoluje od studené země… A když prší a člověk nemá deštník… co jsem měla po ruce? Bublinkovou fólii! A pak další věc, kterou nechci vynechat: na bublinkové fólii se dá bobovat! :-) Zkoušeli jsme v zimě u babičky na venkově všechno možné, sáňky, boby, lyže, samozřejmě i velké igelitové pytle od nějakého krmiva pro naše hospodářská zvířata. Děda nám ty obrovské igelity půjčil a byla to teda jízda! Samozřejmě jsme to zkusili i s bublinkovou fólií, což tedy nebylo úplně ono, a protože je o dost měkčí než tuhý igelit na krmiva, čekala jsem, že to pojede o dost hůř. Ale svištělo to fantasticky!
A pak si vybavuji, jak jsme kdysi s bráchou zjistili, že z bublinkové fólie jdou vytvořit sochy. Stačí i malý kousek fólie a pidisocha je na světě, ale my měli celou roli. A taky jsme pak měli průšvih: Babička s dědou ji nejspíš pořídili pro nějakou plánovanou izolaci a my jim z z té role moc nenechali.
Online nástroj:
Google Keep – já vím, není to úplně nejvíc tvořivý nástroj sám o sobě, ale pomůže s časem, který pro tvorbu potřebuji. Použila jsem ho k organizaci svých nápadů a úkolů. Přesněji řešeno – zkusila jsem to. Líbí se mi jeho jednoduchost a možnost rychlého zápisu myšlenek. Ale nevydržím u něj, vypadá to, že nefunguje jako desktopová aplikace, což by mi vyhovovalo. Tento způsob poznámek v mobilu není pro mě.
Neobvyklá událost:
Vyhecovala jsem se hned brzy ráno (krátce šesté), že se jen rychle protáhnu rychlochůzí – a bylo z toho 6 hodně rychlých kilometrů. Tohle se mi po ránu nestalo celé roky :-)
Kreativní blok:
Při psaní nového článku o sociálních dávkách jsem se zasekla na úvodu. Pomohlo mi dát si krátkou pauzu a pozorovat nebe.
Kresba:
Nakreslila jsem hrnek, který jsem dnes použila v nové kavárně. Pak jsem ho znovu nakreslila jako fantasy pohár s magickými runami a krystaly.
Tři pozitivní věci:
🟠 Budu dělat novou analýzu o exekucích. Ta minulá měla fakt hodně sdílení na sociálních sítích. Je skvělé vidět, když má moje práce větší dopad. Často to nese i pozitivní efekt v tom, že ozvou nejen lidé, jichž se problém dotýká, ale i experti nebo expertky, kteří chtějí spojit síly. A to se stalo právě dnes.
🟠 Při práci na novém článku jsem objevila zajímavou statistiku, která může změnit úhel pohledu na naše téma. Nemůžu ho ale vyzradit ani tady v soukromém deníku.
🟠 Dnes jsem měla výborný oběd s kolegy, s nimiž spolupracujeme na Volební kalkulačce. Rakouskou mutaci spustíme už pozítří!
Co mě dnes překvapilo:
Kdo v posledních dnech nepozoroval a nefotil polární září, jako by nebyl. Překvapilo mě, kolik lidí snadno věří fotkám vytvořeným AI, resp. kolika lidem na sociálních sítích je úplně jedno, jestli je fotka pořízená člověkem a zachycuje realitu, nebo je vytvořená uměle. Mně nevadí tvorba samotná, ale to, že se to nerozlišuje.
Co zajímavého jsem dnes přečetla:
Přečetla jsem mj. článek o tom, jak umělá inteligence mění svět žurnalistiky. Fascinující, jak rychle se technologie vyvíjejí a jak mohou pomoci v naší práci. Akorát si říkám, že máme před sebou ještě hodně učení se a strašně moc neznámého. Testuji teď, jak se různé druhy AI umí nebo neumí vypořádat s totožnými prompty a úroveň je dost kolísavá. Ale to je na jiný a mnohem delší text.
V tomhle článku zazněla mimo jiné důležitá věc, totiž v čem je (a také zůstane) práce novinářů nenahraditelná: Na rozdíl od novinářů totiž umělá inteligence nemůže vstoupit do soudní síně, udělat rozhovor s obžalovaným za mřížemi, setkat se s truchlícími rodiči poslední oběti střelby ve škole, získat důvěru informátora nebo – v mém případě – vymyslet důležité téma a sehnat k němu relevantní data, která by třeba už dávno měla být veřejná, ale nejsou, takže je nutné je žádat podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Myšlenková mapa dne:
Náhodný předmět a jeho využití:
Gumička – první věc, která mě napadne, je samozřejmě svazování vlasů. Kolikrát jsem se ocitla bez skřipce nebo gumičky a pak našla zapomenutou v kapse nebo kabelce.
Ale gumička má mnohem víc využití… třeba jako držák na tužky. Omotáš ji kolem několika tužek a máš improvizovaný svazek, který se ti neválí po celém stole… Další věc, na kterou jsem přišla, je, že gumička může být skvělá při otevírání zavařovacích sklenic. Pokud víčko klouže, omotá se kolem něj gumička a rázem je úchop pevnější… Ale co budeme říkat, klasická utěrka je na otevírání zavařovaček stejně nejlepší.
Nebo… když se mi rozbily sluneční brýle, použila jsem gumičku jako provizorní opravu, než jsem je mohla nechat opravit pořádně. Jednoduše jsem ji omotala kolem ulomené nožičky a brýle zase držely pohromadě… No dobře, bylo to trochu na heslo a musela jsem ji několikrát nasadit znovu, celé se to viklalo, ale bylo to strašně legrační.
Další využití, které mě napadá, je značení stránek v knize. Pokud nemáš po ruce záložku, gumička poslouží skvěle. Stačí ji přetáhnout přes knihu a stránky drží pohromadě. Akorát tlustá gumička může způsobit. že se lepená vazba knihy rozpadne – ani se mě neptejte, jak to vím…
A nakonec, gumička může být skvělá zábava pro děti. Na to jsem přišla až nedávno, když jsem si v Maroku koupila balík gumiček smotaných jedné velké koule… Ještě jsem z ní od února moc neodmotala.
Online nástroj:
Notion a Inkscape – druhý pokus s organizačním nástrojem. Je super na organizaci projektů a sledování postupu práce, je skvělý pro týmovou spolupráci. Akorát mám už Trello, k němuž jsem se nedávno po delší pauze vrátila, a přijde mi vyhovující, takže Notion bude muset počkat, až ho vyzkouším o trochu víc. Třeba pak přesvědčím kolegu, s nímž společně využíváme Trello, abychom přešli sem. Z úplně jiného soudku je Inkscape – výborný program na vektorovou grafiku. Jsem na samém začátku, zkouším, experimentuji a musela jsem to utnout, jinak bych šla spát až nad ránem, jak moc mě to bavilo.
Neobvyklá událost:
Na obědě jsme se s kolegou pustili do živější diskuze o budoucnosti žurnalistiky. Bylo zajímavé slyšet jiný názor a pohled na věc. V čem se shodujeme? V tom, že nevíme, jak k serióznímu zpravodajství přilákat lidi, kteří se zprávám vyhýbají.
Kreativní blok:
Potřebovala jsem doplnit vyjádření jedné firmy do článku o příspěvcích na bydlení a dost jsem se na tom zasekla. Pomohlo mi pročíst si názory veřejnosti na danou společnost (velkého pronajímatele bytů) a musím říct, že byly spíše negativní. To mě nastartovalo, abych se nebála být konfrontační. Bylo to potřeba.
Kresba:
Nakreslila jsem svůj pracovní stůl. Pak jsem ho nakreslila znovu jako futuristické pracovní místo plné technologických vychytávek. Nevím, jestli je to poznat, ale jedna z vychytávek je lapač myšlenek obrácený dnem vzhůru, aby žádný nápad neuletěl :-)
Tři pozitivní věci:
🟠 Můj článek o sociálních dávkách je hotový a připravený k publikaci. Cítím se úžasně, že jsem to zvládla.
🟠 Dnes jsem měla možnost pracovat na novém neziskovém projektu s kolegou, kterého si velmi vážím. Téma vysoce aktuální: ohrožení demokracie ve střední Evropě.
🟠 Po práci jsem šla na procházku a objevila nový park, kde jsem si mohla odpočinout a načerpat energii. Je hned za zónou pro psy, akorát jsem si nikdy nevšimla, že je přístupný veřejnosti. Myslela jsem, že patří k bytovému domu a že ho smí využívat jen komunita zdejších nájemníků.
Co mě dnes překvapilo:
Překvapilo mě, jak rychle jsem dokončila úkol do školy. Někdy stačí jen změnit přístup a věci jdou mnohem snadněji.
Co zajímavého jsem dnes přečetla:
Přečetla jsem si rozhovor s autorem knihy o digitálním minimalismu. Pro mě důležitá kapitola byla o tom, jak zvládat angažovanost (tu mám a jsem ráda) a pracovní zátěž (tu mám taky, ale ráda za to moc nejsem). Vypnout rušivé notifikace – ok, používat „hloupý telefon“ – to už by mi komplikovalo práci.
Myšlenková mapa dne:
Náhodný předmět a jeho využití:
Plastová láhev – samozřejmě, že první, co mě napadne, je napuštění vody. Ale co dál? Plastová láhev může být skvělá jako improvizovaný květináč. Stačí ji rozříznout napůl, naplnit zeminou a zasadit do ní rostlinu. Je to jednoduché a efektivní… Také jsem viděla, jak z plastových lahví lidé vyrábějí vertikální zahrady. Připevní je na stěnu nebo plot a pěstují v nich bylinky nebo květiny…
Další využití je jako improvizovaný trychtýř. Stačí odříznout horní část láhve a můžeš ji použít k přelévání tekutin. Je to skvělé, když to člověk potřebuje přesně a nemá po ruce klasický trychtýř…
A zdaleka nejlepší využití, co jsem zažila, byla láhev jako hračka pro děti. Mrňata se koupou ve vaně a uzavřenou láhev plnou vzduchu nepotopí a nepotopí.
Online nástroj:
Trello – Mám a používám! K organizaci úkolů nikoli na jeden nový projekt, ale na všechny průběžné. Líbí se mi jeho přehlednost a jak můžu sledovat pokroky. Teď jsem ale zkusila něco nového: vyhrála jsem s nastavováním barevných labelů k jednotlivým úkolům a lépe využívám jednotlivé položky, přidala jsem do nich poznámky a hlavně odkazy na zdroje. Vzniká mi skvělý pracovní archív.
Neobvyklá událost:
Dnes jsem dostala nabídku na spolupráci od zahraničního média. Je to nečekané a co si budeme namlouvat, hodně mi to zvedlo sebevědomí, kterého mám obvykle málo. Někdo o mně ví a vidí moji práci, krása!
Kreativní blok:
Klasický zásek na vizualizaci dat. Snadné způsoby nejsou moc vhodné pro to, co potřebuji, ale pracnější způsob je sice super, výsledek by mohl být bezvadný, ale strašně mi to nejde. Pomohla mi konzultace to s kolegou a zkusit se na to podívat ještě jinak.
Kresba:
Nakreslila jsem obrys nového parku, který jsem dnes objevila. Pak jsem ho znovu nakreslila jako fantasy zahradu s kouzelnými stromy a zvířaty.
Tři pozitivní věci:
🟠 Ráno jsem si užila skvělou snídani s rodinou. Většinou jsme rozlítaní a sejdeme se v klidu až večer a teď bylo moc příjemné začít den společně.
🟠 Stihli jsme podat žádost „stošestku“ (chceme data podle zákona 106), takže budeme pokračovat dál v analýze o radarech na měření rychlosti. Zajímavé sledovat, jak na jedné straně je (oprávněný!) požadavek, aby auta jezdila v obcích přiměřenou rychlostí, na druhé straně některá města a obce nechávají schválně nejasně označené některé úseky silnic nebo i dálnic, které jim spadají do katastru, a pak vymáhají pokuty po zmatených řidičích. Bacha na Říčany! O bezpečnost jim nejde.
🟠 Odpoledne jsem měla čas na čtení knihy, kterou jsem dlouho odkládala. Věčná devadesátá, letos byla nominovaná na Magnesii Literu. Zatím se tím prokousávám spíš ztuha, kapitoly mi přijdou volené trochu nahodile, ale je to zajímavé čtení.
Co mě dnes překvapilo:
Když Jan P. Muchow v rozhovoru v knize Věčná devadesátá říká, jak v 90. letech v tvorbě nikdo netvořil pro „lajky“. Jenže na to se dá namítnout, že v 90. letech zároveň vznikla TV Nova, která svůj program přizpůsobila výlučně poptávce diváků – a byl to strašný kulturní úpadech, obhajovaný slovy tehdejšího ředitele Vladimíra Železného: „Lidi to chtějí.“ Překvapilo mě, že na to lidé tak nějak zapomínají.
Co zajímavého jsem dnes přečetla:
Dnes jsem mj. četla výzkum Evropské komise o tom, jak klimatické změny ovlivňují městskou infrastrukturu. Je vystavěn na zprávách o hodnocení měst Bilbao, Bratislava, Paříž a Manchester.
Myšlenková mapa dne:
Náhodný předmět a jeho využití:
Kancelářská sponka – na první pohled obyčejná, ale v praxi velmi užitečná. Jak jsem na ni přišla? Vůbec tyhle sponky nepoužívám, spíš mě vždycky vadilo, jak se z papírů rychle svezou, někde se poztrácejí a papíry se mezitím někde poztrácejí… Jedna taková mi ze záhadných důvodů leží dlouhé týdny na stole, položila jsem ji na stojan k monitoru, abych na ni lépe viděla a měla tu malou věc pod kontrolou, než ji vyluxuju nebo tak něco :-)
A jak na ni koukám, napadá mě, že by mohla fungovat třeba jako držák na kabely. Když mám na stole chaos s kabely od nabíječek a sluchátek, pár papírových sponek dokáže udělat pořádek… A co otevírání zámků? Jasně, není to ideální, ale když jsem jednou potřebovala otevřít skříňku, papírová sponka mi posloužila jako improvizovaný nástroj…
A ještě jsem vzpomněla, že mi vlastně malá kancelářská sponka pomohla dostat se do slotu v mobilu, když jsem potřebovala vyměnit SIMku. Jak mně se ulevilo!
Online nástroj:
Evernote – vypadá jako hravý, dává svobodu navrhnout si vlastní dashboard podle svých potřeb a představ, i neplacená verze je dostačující na běžné použití. Četla jsem o něm dříve, že je skvělý pro ukládání různých typů informací na jednom místě. Jenže já teď mám období, kdy se cítím technologiemi spíš zahlcena, než aby mi fakt pomáhaly stále nové a nové. Třeba dělám chybu a nakonec se k nástroji, o kterém se říká, že „funguje jako váš druhý mozek“, ještě vrátím. Ale ten čas zatím nenastal.
Neobvyklá událost:
Dnes jsem viděla pouličního umělce, který maloval obří nástěnnou malbu. Bylo fascinující sledovat jeho práci a vidět, jak se obraz postupně formuje.
Kreativní blok:
Při práci na vizualizaci nových dat jsem se zasekla na výběru barev. Už jsem vytvořila tisíce kombinací a teď jsem pořád nebyla spokojená. Takže pomohlo obvyklé: podívat se, jak to dělají jiní a jak jsem něco obdobného dělala v minulosti já :-)
Kresba:
Nakreslila jsem pouličního umělce a jeho nástěnnou malbu. Pak jsem ho znovu nakreslila jako fantasy postavu tvořící magický obraz.
Tři pozitivní věci:
🟠 Dnes jsem měla nadprůměrně produktivní den a stihla jsem dokončit většinu úkolů, které jsem si vlekla z minula.
🟠 Během pauzy při práci jsem si dala relaxační masáž, která mi velmi pomohla uvolnit se. Dala jsem si = přemluvila jsem partnera :-)
🟠 Večer jsme se měli sejít s přáteli na večeři, ale odřekli to, takže jsme zůstali doma a byl z toho nakonec skvělý „parenting & family time“.
Co mě dnes překvapilo:
Hráli jsme s dětmi online hru Gartic Phone – Tichá pošta. Sedíme v jedné místnosti, každý na svém mobilu nebo tabletu a tvoříme věty a obrázky. Z nich se skládají příběhy, které si pak nahlas čteme. Je to neskutečně vtipné, moc všem doporučuju!
Co zajímavého jsem dnes přečetla:
Dnes jsem četla článek o polární záři. Všichni jsme ji teď viděli, fotili nebo se o aspoň pokoušeli. Konečně vím, proč je ve střední Evropě nikoli zelená, ale v odstínech růžové! :-)
Myšlenková mapa dne:
Náhodný předmět a jeho využití:
Papírová taška – taková obyčejná věc, kterou dostanete v obchodě, ale co s ní dělat, když už ji nepotřebujete na nákup? Možnosti jsou nekonečné! Samozřejmě, první věc, která mě napadne, je, že si s ní můžete hrát na módní ikonu. Kdo potřebuje drahou kabelku, když můžete nosit luxusní papírovou tašku? Jen ji správně držte, trošku se narovnejte a voilà, máte ekologický doplněk, který zaujme každého hipstera.
Pak je tu samozřejmě klasika – nošení nákupů. Taška je pevná, a když máte štěstí, tak i stylová, s nějakým hezkým potiskem. A když nákup vyložíte, co dál? Rozstříhejte ji na kousky a máte recyklovaný papír na poznámky nebo kresby pro děti. A co takhle udělat z ní dárkovou tašku? Stačí přidat stuhu a máte skvělý obal na dárek, který je šetrný k přírodě.
Pokud jste kreativní, papírová taška může být základ pro výrobu masek. Děti budou nadšené, když z ní uděláte zvířecí masku nebo třeba superhrdinský kostým. Stačí nůžky, barvy a trochu fantazie…
Když jsme jednou s dětmi pořádali piknik a zapomněli deku, papírová taška se osvědčila jako provizorní podložka. Prostě ji rozložíte, a máte ochranu před mokrou trávou. Není to sice nejpohodlnější a hlavně papír dost rychle zvlhne, ale lepší než nic…
Další využití – papírová taška je skvělá na uchování pečiva. Udrží ho déle čerstvé a nevysychá tak rychle.
Online nástroj:
Slack – používám ho sice roky k komunikaci s týmem a organizaci našich projektů. A je skvělý pro rychlou a efektivní komunikaci. Většinou mě ale spíš otravuje, těžko se mi v něm hledají konverzační vlákna a vlastně se mu v poslední době spíš vyhýbám. Ale! Zkusila jsem to teď jinak, hravě, abych si ho zpříjemnila, a začala jsem používat emotikony, když potřebuju rychle na něco zareagovat a dlouze se u toho nevypisovat. Nabídka „blbinek“ ve Slacku je velká, teď zrovna mě baví raketky, když startujeme Volební kalkulačku, nebo plamen ve smyslu „you on fire“. A baví mě to.
Neobvyklá událost:
Dnes jsem se potkala s bývalým spolužákem ze střední školy, se kterým jsem se dlouho neviděla. Bylo to nečekané, ale velmi příjemné setkání.
Kreativní blok:
Největší brzda dneska bylo přemýšlení. Myšlenky mi odbíhají k mamince, která teď pobývá v nemocnici, a prognóza není moc příznivá. Chytám se všeho možného, snažím se neztratit optimismus. Odblokovala mě představa, jak s maminkou sedíme nad albem s fotkami a ona mi vypráví, jak jsem byla hodné miminko, ale hodně divoká puberťačka.
Kresba:
Nakreslila jsem tužku, se kterou jsem dnes kreslila. Pak jsem ji znovu nakreslila jako tužku z vodotryskem.
Tři pozitivní věci:
Dneska jsou to tři věci v jednom.
🟠 Vyzkoušela jsem si napsat delší příspěvek na sociální sítě a načasovat ho. S plánováním příspěvků na sítě se dlouhodobě peru, tak jsem ráda, že se mi to povedlo aspoň tentokrát prolomit.
🟠 Téma jsem vybrala podle toho, co bylo velmi aktuální (přijímačky na střední školy) a co jsem sama měla dlouho v hlavě, takže se mi psalo zlehka.
🟠 Vyšlo to, psala jsem o osobní zkušenosti, ale na ní se snažila popsat celý vzdělávací systém – a zdá se, že čtenáři porozuměli.
Co mě dnes překvapilo:
Jak rychle se takový příspěvek šíří. Dokonce se mi ozvalo pár kolegů z redakce, že řeší soukromě stejný problém, a vzájemně jsme se vyjadřovali podporu.
Co zajímavého jsem dnes přečetla:
Zajímavý článek o tom, jak a jestli ovlivňují mobily dětské zdraví.
Myšlenková mapa dne:
Náhodný předmět a jeho využití:
Tvárnice. Ano, ta cihla s otvory. Měla jsem jich několik, kdysi jsem z nich sestavila celou knihovnu. Cihly jsem proložila prkny a jako police fungovaly dobře… A teď koukám kolem sebe a uvědomila jsem si, že postupně jsem tvárnice rozebrala, rozdala, odvezla a zbyla mi jedna jediná. Pootočila jsem ji o 90 stupňů dírkami shora dolů a do nich jsem teď zapíchala vrbové pruty – a helemese, je to výborná dekorace v industriálním stylu!
Možná by taková tvárnice mohla sloužit i jako hmyzí hotel, pokud tedy existuje hmyz, kterému nevadí bydlet v cihle, samozřejmě. Musím to zjistit :-)
Online nástroj:
Dril – je to neuvěřitelné, ale pro mě dril hodně hravý nástroj. Jednak při něm částečně odpočívám, protože to je v porovnání s jinou mou každodenní činností velká změna, jednak mi přijde užitečný jako trénink, jak nevypadnout ze cviku a udržovat si paměť. Baví mě i dril v ISu, i když bych ho osobně koncipovala trochu jinak (kdybych to uměla) :-)
Neobvyklá událost:
Dnes jsem dostala e-mail od čtenáře, který se podělil o svůj příběh a jak mu naše analýza pomohla lépe porozumět situaci v jeho městě. Jde o to, jak funguje úsekový radar na měření rychlosti. Dotyčný se dokonce s městem soudil a poslal mi rozhodnutí soudu. Bylo to velmi dojemné, myslím ona důvěra, s jakou se na mě obrátil. A ohromně motivující – miluju svou práci!
Kreativní blok:
Při práci na novém grafu jsem se zasekla na výběru barev. Nešlo jen hezkou paletu barev, ale o to, co se má vlastně zobrazovat v jakém tónu. Někdy jsou pozitiva a negativa jasně daná (dobré x špatné ovzduší), jindy to tak jednoznačné není. Pomohlo mi prohlédnout si jiné vizualizace a najít inspiraci.
Kresba:
Nakreslila jsem semafor. Nebo sema-fór. Pak jsem ho nakreslila znovu, ale s více světly. Nikdy nekončící semafór.
Tři pozitivní věci:
🟠 Podařilo se mi získat nové data pro projekt o sociálních dávkách od Úřadu práce, což mi umožní pokračovat v práci na této důležité analýze.
🟠 Místo oběda jsem šla na procházku a skončila ve své oblíbené venkovní tělocvičně (jde o prostor poblíž řeky s různými jednoduchými cvičícími nástroji, jako je kladina, bradla, žebřiny apod.).
🟠 Večer jsem si udělala čas a připravila jsem večeři pro rodinu (těstovinový salát s tzatziki a mnoha druhy zeleniny). Všichni si to moc pochvalovali.
Co mě dnes překvapilo:
Překvapilo mě, jak rychle jsme získali nová data. Obvykle to trvá déle, klidně i týdny či měsíce, ale tentokrát to šlo hladce díky vstřícnosti úřadu. Možná je to i tím, že z našich analýz pak oni sami čerpají.
Co zajímavého jsem dnes přečetla:
Je toho hodně, jednak konečně dočítám Šikmý kostel od Karin Lednické, jednak stále čtu různé výzkumy a studie a denně sleduji spoustu médií. Takže za dnešek jednoznačně Šikmý kostel, který si fakt hodně užívám.
Myšlenková mapa dne:
Náhodný předmět a jeho využití:
Balíček karet – karty, takové obyčejné předměty, které leží na mém stole, ale skrývají v sobě tolik možností! První, co mě napadne, je klasická hra s přáteli nebo rodinou. Kdo by si nezahrál oblíbené prší, mariáš (ten doteď neumím) nebo obyčejnou přebíjenou? Ale karty mají mnohem víc využití než jenom hry…
Co takhle použít je jako improvizované záložky do knih? Srdcové eso v Romeovi a Julii! Jsou akorát veliké a barevné, takže je ve své knize hned najdete. Milovníkům umění a tvoření, karty mohou sloužit jako základ pro malé koláže nebo obrázky. Stačí na ně nalepit nějaké výstřižky, malůvky a originální dekorace je na světě.
Další možnost jsou karty jako tréninková pomůcka, když chce člověk zvládnout triky a kouzla. Trénovat se dá skoro kdekoliv a kdykoliv. A co podložka pod horký hrnek? Pár karet poslouží skvěle a ochrání váš stůl před horkem.
A co třeba stavebnice? Postavit si z karet domeček je klasika, ale co rovnou vytvořit celé město nebo zámek? Zkouška trpělivosti a šikovnosti.
Online nástroj:
Datawrapper – výborná věc na vizualizaci dat. Jedna z top platforem, kde se dají tvořit mapy, grafy, cokoli, v čem chcete vytvořit interaktivní infografiku. Co je hodně dobré hned do začátku? Že tento nástroj počítá s tím, že jste úplní začátečníci. Nevíte, jak nejlépe vizualizovat? Prostě „nalijte“ data do tabulky a experimentujte, co z nich Datawrapper umí vytvořit.
Neobvyklá událost:
Dnes jsem ve dne, normálně za denního světla viděla běhat po nábřeží krysy. Nebo potkany, nevím. Samo o sobě pro mě není nové, že ve městě žijí volně hlodavci, dokonce i ti větší, ale přece jen takhle si to připomenout bezprostředním setkání je pro mě dost nové.
Kreativní blok:
Potřebuji prosadit téma v redakci, je to dobrá studie o daních a na co by se měly využívat, ale zasekla jsem se na formulaci hlavních myšlenek. Pomohlo mi udělat si přestávku a promluvit si o tom s kamarádkou-novinářkou, která se daním sice přímo nevěnuje, ale má slušný nadhled nad hospodařením státu a potřebami obyčejných lidí.
Kresba:
Nakreslila jsem Riesenrad, vídeňské ruské kolo v Prátru. Potom jsem ho nakreslila znovu jako ruskou elipsu.
Tři pozitivní věci:
🟠 První je naděje na zlepšení literární ceny Magnesia Litera (viz Co zajímavého jsem četla).
🟠 Částečně jsem zrecyklovala statistiku o tom, jak je vzdělání dětí v ČR závislé na vzdělání jejich rodičů. Samo o sobě to není moc pozitivní zpráva, ale v současné době je zvýšená naděje, že se tím budou odpovědné instituce více zabývat.
🟠 Vyrazili jsme partnerem na oběd do parku. Jen tak. Nalehko, jen malým boxem s nachystaným salátem. Bylo to skvělé ve všech směrech.
Co mě dnes překvapilo:
Překvapilo mě, jak málo člověku stačí, aby se cítil spokojený, možná lépe řečeno smířený a klidný. Na chvíli vyrazit ven na sluníčko a starosti sice nejsou menší, ale zdají se zvládnutelné (myslím na tebe, mami).
Co zajímavého jsem dnes přečetla:
Autofikční deník, jak to nazvala sama autorka, literární vědkyně, která se stala letos porotkyní v kategorii Poezie na cenách Magnesia Litera. Vlastně je to dost smutné čtení, jak je soutěž i po letech vcelku amatérsky organizovaná. Pozitivní na tom všem je, veřejnost zjevně o tuhle cenu stojí a z debaty je dost cítit, že lidem záleží na tom, aby se zlepšila organizace, nikoli aby cena zanikla.
Myšlenková mapa dne:
Náhodný předmět a jeho využití:
Jednokorunová mince – na první pohled možná nenápadná, ale má v sobě ohromný potenciál. Leží na mém stole a říká si o trochu kreativity. Co s ní? No, pojďme se na to podívat…
Začněme klasikou – mince může být samozřejmě použita jako záložka do knihy. Je dostatečně tenká na to, aby nevytvořila velký hrbol, a zároveň dostatečně těžká, aby zůstala na svém místě. Prostě ji vložíte mezi stránky a vždy budete vědět, kde jste skončili…
Ale to je jen začátek. Mince je skvělá pro různé DIY projekty. Co třeba ji použít jako materiál pro mozaiku? Pokud máte několik mincí, můžete je nalepit na kus dřeva nebo kartonu a vytvořit zajímavý vzor nebo obraz. Stačí trocha lepidla a trpělivosti a máte originální dekoraci.
Další nápad – mince může posloužit jako improvizovaný šroubovák. Pokud potřebujete utáhnout nebo povolit malý šroubek a nemáte po ruce nástroj, jednokorunová mince se skvěle hodí. Prostě ji použijete místo šroubováku a problém je vyřešen.
A co když máte doma malé děti? Jednokorunová mince může být skvělým způsobem, jak je naučit počítat nebo poznávat peníze. Můžete s nimi hrát různé hry, například třídění mincí podle hodnoty nebo barvy… Pokud máte chuť na trochu magie, můžete se pokusit o nějaké jednoduché kouzelnické triky. Mince je ideální pro trénink manipulace a jednoduchých triků, jako je zmizení mince v ruce.
Tak, a víc toho během pěti minut nevymyslím a možná i trochu přetahuju čas :-)
Online nástroj:
Quizlet – dnes si zkouším hrát s kartičkami. Není to pro mě úplně poprvé, ale dneska si dávám záležet a vkládám do nich obrázky a více testuji, co to vlastně umí. Napadlo mě připravit dětem kvíz a trochu jim zpříjemnit učení :-)
Neobvyklá událost:
Dnes jsem byla za městem a vyšlápla jsem nejvyšší kopec, asi 500 metrů nad mořem :-) Chtěla jsem zvládnout svižně, vzala jsem si proto trekové hole a vyrazila. V půlce kopce mě předešla asi osmdesátiletá paní, také s trekovými holemi a malým batůžkem na zádech. Zůstala jsem na ni zírat. Byla neskutečně pohyblivá a ve výborné kondici. Takhle bych chtěla vypadat v osmdesáti!
Kreativní blok:
Dneska si žádný blok neuvědomuji. Všechno, co jsem chtěla, mi jde hladce. Ale možná je to tím, že jsem ráno měla vcelku šťastný rozjezd a doma panuje pozitivní atmosféra. Žádné stresy, nervy, pohoda. Tohle bych chtěla mít denně!
Kresba:
Nakreslila jsem déšť. Pak jsem ho nakreslila znovu, ale kapky místo dolů padají nahoru. Vypadá možná stejně, ale je úplně jiný!
Tři pozitivní věci:
🟠 Mluvila jsem s maminkou a je jí dnes lépe.
🟠 Byla jsem na ranním výšlapu s trekovými holemi – už jsem měla po pohybu docela absťák.
🟠 Po návratu jsem nebyla unavená a dobře jsem se soustředila na práci.
Co mě dnes překvapilo:
Zdá se mi, že když se více hýbu, zlepšuje se mi hlas. Dneska jsem si na cestě zpívala a neměla jsem chrapot, který mě teď delší dobu trápil a přitom jsem se necítila nachlazená. Chvála pohybu!
Co zajímavého jsem dnes přečetla:
Na Slunci v těchto dnech proběhla nejsilnější erupce za posledních téměř deset let.
Myšlenková mapa dne:
Náhodný předmět a jeho využití:
Bílý oblázek od moře – tenhle kousek přírody má v sobě schované všechny vzpomínky na krásnou dovolenou. Přivezla jsem si ho z Atlantiku, kde jsme se loni v létě koupali na sklonku dovolené, když jsme projeli nadél celé Alpy a dojeli až do Francie, tam, kde se Alpy ztrácejí v moři. Co s ním? Pojďme na to…
První věc, která mě napadá, je použít oblázek jako dekoraci. Položte ho na stůl, do knihovny nebo na poličku, a máte krásný přírodní prvek, který vždycky připomene tu úžasnou cestu. Může být i součástí větší dekorace – třeba v kombinaci s mušlemi a pískem v průhledné váze nebo skleněné misce.
Další nápad – oblázek jako těžítko. Na pracovním stole se bude skvěle hodit, aby udržel papíry na místě a zároveň vám připomínal klidné mořské břehy. Pokud máte rádi malování, oblázek je skvělý základ pro malování mandal nebo drobných obrázků. Akrylovými barvami nebo fixami můžete na oblázek namalovat cokoli, co vás napadne – květiny, zvířátka nebo abstraktní vzory.
A co takhle použít oblázek jako masážní kámen? Když ho ohřejete v teplé vodě, může sloužit jako masážní pomůcka.
A co takhle použít oblázek jako znamení na dveře? Namalujte na něj svůj dům nebo číslo a připevněte ho ke dveřím nebo poštovní schránce. Bude to originální a osobní označení vašeho domova…
Oblázek se dá použít jako herní kámen v různých deskových hrách nebo jako těžítko na karty při větrných dnech venku…
Online nástroj:
Flourish – další ze skupiny skvělých vizualizačních nástrojů. Začala jsem zkoušet to, co jiné nástroje neumějí a já s tím zatím vůbec nepracuji, i když bych moc chtěla: scrollytelling (story + scroll + tell) . Funguje to na principu parallaxu, obrazy se střídají postupně s tím, jak čtenáři scrollují a jim se před očima mění graf, kde se ukáže pokaždé jiný důležitý parametr, nebo se mapa, která zoomuje na různá místa a ukazuje detaily. Má to strašně moc možností využití a jestli bych něco doporučila fandům datových vizualizací, tak právě tohle :-)
Neobvyklá událost:
Dnes mi zavolal syn. „Mami, jsem ve vlaku a zrovna koukám na to, jak spadl barák,“ Wow. Shodou náhod se nachomýtl k demolici jednoho činžáku a viděl ji z dost velké blízkosti.
Kreativní blok:
Tentokrát úplně z jiného ranku. Když jsem byla na základce, bavilo mě strašně moc věcí, sport, čtení, ale taky třeba vyšívání. Naučila jsem se mnoho různých ozdobných stehů, křížkový, kapičkový atd. A teď jsem se k tomu op strašně dlouhé době chtěla vrátit a zašít ozdobným výšivkovým stehem synovi kapsy u mikiny. A mně to vůbec nešlo! Skončila jsem na několika webech pro fandy vyšívání a koukala se na několik videí s dobrými technikami.
Kresba:
Nakreslila jsem Brno. A poté jsem nakreslila jeho hororovou verzi.
Tři pozitivní věci:
🟠 Je strašná radost mít chytré a zdravé děti. Vím, že to je dar a jsem za něj vděčná.
🟠 Nálada v rodině. Děti přinesly průběžné známky ze školy a daří se jim všem moc dobře. Jsem na ně moc hrdá.
🟠 Opět jsem byla venku. Zatím chodívám do „své“ venkovní tělocvičny jen nepravidelně, ale mnohem častěji než dřív. A výsledky se dostavují: zvládám ručkovat a nepadám jak hruška :-)
Co mě dnes překvapilo:
Asi nejvíc to, že jsem sice dneska po cvičení cítila svaly, ale nebolely mě natolik, abych se bála, že se druhý den nepohnu. Asi se mi vrací kondice, konečně!
Co zajímavého jsem dnes přečetla:
Lidé, kteří nejsou vybíraví v jídle, mají podle vědců lepší zdraví mozku než ti, kteří dávají přednost omezenější stravě.
Myšlenková mapa dne:
Náhodný předmět a jeho využití:
Stříbrná lepicí páska – Leži mi na stole nikoli proto, že bych ji teď potřebovala, ale protože jsem ji zatím jaksi neuklidila :-)
Na co může hodit? Samozřejmě na opravy všeho druhu: absolutně nepostradatelným pomocník zvláště pro domácnosti, kde se nevyskytují kutilové. Já teda kutilka jsem a umím ovládat více nástrojů včetně vrtačky nebo vibrační brusky, ale partner je všechno možné, jen ne kutil. Takže věci jednoduše opravuje „tejpou“. Rozbitá židle? Protržený batoh? Netěsnící okno? Stačí pár pruhů pásky a máte provizorní řešení, které často vydrží déle, než byste čekali. Někdy dokonce slouží jako trvalé řešení – kdo by to byl řekl, že páska dokáže spravit i děravé auto, nebo lodní člun?
Ale pozor, páska může být také použita jako dekorativní prvek. Vytváření geometrických vzorů na stěnách, nábytku nebo dokonce na podlaze může přinést do vašeho domova moderní a industriální vzhled. Dají se s ní také vytvářet umělecká díla na plátno, kde slouží jako hlavní materiál pro koláže nebo plastické obrazy.
A pak tedy ještě napadá, že taková „tejpa“ je vlastně nepostradatelný survival nástroj: V nouzových situacích může sloužit jako náhrada za šňůru, opravit poškozený stan, nebo dokonce vytvořit provizorní obvaz. Je to multifunkční nástroj :-)
Online nástroj:
Skribbl – úžasná hra! Na první pohled to vypadá jako online hra pro nejmenší děti, ale já se od ní nemohu odlepit, jak mě baví. Je založena na tom, že skupina hráčů má uhodnout slovo, které se jeden z nich pokusil zachytit jednoduchou kresbou. Taková svého druhu šibenice – znáte ji? Je dán počet písmen a zbytek se musí uhodnout. Tady je znám počet slov a kresba a nejvíc bodů získává ten, kdo uhodne slovo jako první. Co mě na tom tak baví? Jednak si člověk neskutečně pocvičí angličtinu nebo jiný jazyk, ve kterém si hru spustí. A druhá výborná věc je kreativní složka: člověk se začne hodně rychle učit, jak vyjádřit obrázkem nebo symbolem nebo jiným chytrým způsobem slovo, které mají ostatní uhodnout.
Neobvyklá událost:
Na terase u našich sousedů se sešlo asi sedm mladých žen a povídaly si. Potud nic neobvyklého. Jenže po nějaké době ženy začaly zpívat. To byla taková krása! A capella, bez doprovodu nástrojů a neskutečně čistě na sebe skládaly hlasy. Naskočila mi husí kůže :-)
Kreativní blok:
Když pominu pomalý rozjezd při rozmýšlení toho, co všechno mám dělat, ani dneska jsem žádný blok vlastně nepocítila, naopak zpívající mladé ženy mi daly chuť si zahrát na kytaru a zazpívat. Uvědomila jsem si ale, že bych měla zpívat častěji. Jinak zahlcení prací je pro mě obecně největší blok a hodně mi pomáhá prostě si utřídit myšlenky, zorganizovat se, naplánovat, co musím udělat nejdřív a co snese odklad.
Kresba:
Nakreslila jsem ulici plnou lidí. Pak jsem ji změnila na ulici plnou levitujících zmrzlin.
Tři pozitivní věci:
🟠 Naše nová analýza o exekucích získala spoustu sdílení na sociálních sítích. Je skvělé vidět, že naše práce má dopad.
Při práci na novém článku jsem objevila zajímavou statistiku, která může změnit úhel pohledu na naše téma.
Dnes jsem měla výborný oběd s kolegy, kde jsme probírali nové nápady na články a projekty.
Co mě dnes překvapilo:
Překvapilo mě, jak rychle se šíří naše analýza o exekucích. Ukazuje to, že lidé mají zájem o tento problém a chtějí se dozvědět více.
Myšlenková mapa dne:
Ráno: Přehodnocení struktury nového článku
Dopoledne: Práce na analýze o sociálních dávkách
Odpoledne: Oběd s kolegy, brainstorming
Večer: Psaní článku, hledání nových statistik
Co zajímavého jsem dnes přečetla:
Přečetla jsem článek o tom, jak umělá inteligence mění svět žurnalistiky. Fascinující, jak rychle se technologie vyvíjejí a jak mohou pomoci v naší práci.
Náhodný předmět a jeho využití:
Gumička – první věc, která mě napadne, je samozřejmě svazování vlasů. Kolikrát jsem se ocitla bez skřipce nebo gumičky a pak našla zapomenutou v kapse nebo kabelce. Ale gumička má mnohem víc využití… třeba jako držák na tužky. Omotáš ji kolem několika tužek a máš improvizovaný svazek, který se ti neválí po celém stole… Další věc, na kterou jsem přišla, je, že gumička může být skvělá při otevírání zavařovacích sklenic. Pokud ti víčko klouže, omotej gumičku kolem víčka a rázem máš pevnější úchop…
Nebo… když se mi rozbily sluneční brýle, použila jsem gumičku jako provizorní opravu, než jsem je mohla nechat opravit pořádně. Jednoduše jsem ji omotala kolem ulomené nožičky a brýle zase držely pohromadě… No dobře, bylo to trochu na heslo a musela jsem ji několikrát nasadit znovu, celé se to viklalo, ale bylo to strašně legrační.
Když jsme jednou doma vyráběli prak, použili jsme gumičku jako pružící část. Fungovalo to skvěle, děti byly nadšené… Další využití, které mě napadá, je značení stránek v knize. Pokud nemáš po ruce záložku, gumička poslouží skvěle. Stačí ji přetáhnout přes knihu a stránky drží pohromadě. Akorát tlustá gumička může způsobit. že se lepená vazba knihy rozpadne – ani se mě neptejte, jak to vím…
Dokonce se dá použít jako pomůcka při lakování nehtů. Omotá se kolem prstu těsně pod nehet a možná, že pak se nepřetáhne lak na kůži… No viděla jsem to v jednom asijském salónu, ale sama jsem to nezkoušela a myslím si, že bych tvar netrefila správně, aby to hezky vypadalo.
A nakonec, gumička může být skvělá zábava pro děti. Na to jsem přišla až nedávno, když jsem si v Maroku koupila balík gumiček smotaných jedné velké koule… Ještě jsem z ní od února moc neodmotala.
Online nástroj:
Notion – použila jsem ho k organizaci projektů a sledování postupu práce. Je skvělý pro týmovou spolupráci.
Neobvyklá událost:
Na obědě jsme se s kolegy dostali do vášnivé diskuze o budoucnosti žurnalistiky. Bylo zajímavé slyšet různé názory a pohledy na věc.
Kreativní blok:
Při hledání vhodného citátu do článku jsem se zasekla. Pomohlo mi projít si starší články a najít inspiraci.
Kresba:
Nakreslila jsem svůj pracovní stůl. Pak jsem ho znovu nakreslila jako futuristické pracovní místo plné technologických vychytávek. Nevím, jestli je to poznat, ale jedna z vychytávek je lapač myšlenek obrácený dnem vzhůru, aby žádný nápad neunikl.
Začít vést kreativní deník jako datová novinářka a analytička pro mě bylo (a vlastně stále je) velmi přínosné. Každý den jsem se věnovala analýze a vizualizaci dat, což je práce, kterou opravdu miluji. Moje záznamy se zaměřují nejen na mapy a grafy, které jsem vytvořila, ale také na kreativní proces, který za nimi stál, a samozřejmě i kontext, ve kterém vznikají.
Začít vést kreativní deník jako datová novinářka a analytička pro mě bylo (a vlastně stále je) velmi přínosné. Každý den jsem se věnovala analýze a vizualizaci dat, což je práce, kterou opravdu miluji. Moje záznamy se zaměřují nejen na mapy a grafy, které jsem vytvořila, ale také na kreativní proces, který za nimi stál, a samozřejmě i kontext, ve kterém vznikají.
26. 2. 2024
Kdo sleduje veřejnou debatu, ví, že cyklisté ve velkých městech to nemají zrovna jednoduché. Jednak pro městskou cyklistiku jako takovou obecně v Česku spíš nejsou podmínky (čestnými výjimkami jsou třeba Hradec Králové nebo Břeclav), a debata kolem běžné denní dopravy na kole je tristní.
Hledám tři pozitivní věci pro dnešek a vycházejí mi tři města: Hradec Králové, Břeclav a Vídeň. Jsou mému srdci blízká a velmi nakloněná cyklistice.
27. 2. 2024
Cyklisté a chodci jsou na silnicích ti nejzranitelnější – a jak se ukazuje – mnohdy jsou oběťmi bezohledných řidičů.
Tři pozitivní věci?
1. tvořím mapu s nehodami chodců a cyklistů (téma je ponuré, ale důležité)
2. je šance dostat do širšího povědomí, že chodci a cyklisté jsou o mnoho zranitelnější než řidiči aut
3. mám předsevzetí – nenechat se utahat nenávistnými reakcemi ve veřejných diskusích
28. 2. 2024
Mapa je hotová a vydá za tři pozitivní věci najednou! Vytvořila jsem ji na základě nejnovějších dat od policie a ukazuji v ní detailní přehled až na úroveň jednotlivých obcí, kde v posledních třech letech došlo k vážným nehodám, jejichž oběťmi se stali chodci a cyklisté. Na obrázcích jsou vážné a smrtelné nehody chodců ve dvou největších českých městech.
29. 2. 2024
Tři pozitivní věci:
1. diskuse po zveřejnění mé analýzy byla dle očekávání nepříjemná, ale zvládla jsem ji a nepropadla beznaději.
2. Do debaty se zapojili i kolegové v redakci, pro které byly tyto statistiky překvapivé.
3. Už po několikáté se ukázalo, že napnout síly k diskusi s kolegy je leckdy účelnější než debatovat se širokou veřejností. Nechci tím říct, že se veřejné debaty vzdávám, naopak, ale na kolektivu se dá leccos natrénovat předem.
1. 3. 2024
Tři pozitivní věci:
1. Fungují mi emoji v mých interaktivních grafikách.
2. Sdělení jsou srozumitelnější.
3. Testuji více emoji :-)
2. 3. 2024
Co je pozitivního?
1. Včera začal jarní měsíc.
2. Chystáme se na slovenské volby, které budeme s kolegou analyzovat – a hurá, dnes se nám ozval slovenský statistický úřad!
3. Fakticky to znamená, že budeme mít data pro plánovanou predikci výsledků voleb – to je velká věc a ještě se m o ní napíšu.
3. 3. 2024
1. Napadlo mě vložit interaktivní mapu rovnou sem do deníku (je níže).
2. Ukazuje se velmi zřetelně, že kde jsou hlavní tahy městem, tam bohužel umírají chodci pod koly aut – řidiči prostě nerespektují, že projíždějí místy, kde se také žije a bydlí. To je samo o sobě tragické, ale jako zjištění to hodně pomůže udělat si celkový obrázek o dopravě nejen ve městech.
3. Chcete si zkusit bezpečnou cyklistiku? Přijeďte do Vídně! Jako příklad velkého města, kde se řidiči a cyklisté vzájemně respektují, poslouží Vídeň výborně.
Mapu jsem sestavila jako story, tedy tak, aby si čtenáři a čtenářky mohli procházet klíčové údaje s tím, že si vždycky mohou přiblížit i jejich bydliště nebo jiné místo, které je zajímá. A dlužno uvést, že data obvykle zpracovávám s přispěním Michala Škopa, s nímž dlouhodobě pracuji v tandemu.
4. 3. 2024
Slovensko bude za chvíli volit svého nového prezidenta. Podle průzkumů mají Peter Pellegrini i Ivan Korčok šance hodně vyrovnané.
Jenže sázky, to jsou takové malé predikce – ukazují, komu že sázkaři věří. A sázkaři nejsou jen tak někdo, jsou to lidé, kteří se orientují v daném tématu a hlavně za svá rozhodnutí ručí penězi. Proto se vyplácí brát jejich odhady vážně.
Jak to funguje? Sázkaři samozřejmě pracují s průzkumy, bez nich to nejde, ale sledují i jiné ukazatele, například to, jak se daná osobnost vyskytuje ve veřejném prostoru, jaké emoce vyvolává apod. Na základě toho pak vypisují kurzy. A my s Michalem z těchto kurzů pak zase vypočítáváme šance na zvolení.
A teď se koukněte na graf – Pellegrini má k dnešku o dost větší šance než Korčok, tak uvidíme.
5. 3. 2024
Při každoročních téměř 100 tisících dopravních nehod umírá zhruba 450 lidí. Z toho zhruba každá pátá až šestá oběť je chodec. To je překvapivě vysoký počet, který má ovšem své příčiny.
Lidé mnohdy vůbec netuší, že ten, kdo je na silnici nebezpečný, je auto, nikoli chodci. Stále se mluví jen o tom, že chodci mají mít reflexní nášivky, že nejsou vidět v šeru nebo že přecházejí mimo přechod. Jenže statistiky říkají něco jiného.
Zkuste odhadnout, kdo je nejčastěji viníkem nehody, při které zemře chodec 👉👉👉
(Tři pozitivní věci: 1. vytvořila jsem tuto tipovačku formou kvízu, 2. zkouším ji jako způsob jak dostat informace k lidem a zároveň je motivovat, aby si je zapamatovali, 3. zůstávám v napětí, jak to dopadne – to je pozitivní, ne? :-)
6. 3. 2024
1. Ještě se vracím ke kvízu a přemýšlím: v tomto případě mají lidé zkusit odhadnout, jaká je skutečnost. Předpokládám, že se při odhadování budou opírat o své zkušenosti nebo přesvědčení (které je mnohdy i v rozporu s tím, jaká je realita nebo jaké zkušenosti lidé skutečně mají). Pozitivní na tom je, že pokud jejich zkušenost neodráží skutečnost, tahle informace se k nim dostane.
2. Je zima, ale svítí slunce. Za sklem se dá přežít :-)
3. Pokouší se o mě chřipka, ale zatím se držím.
7. 3. 2024
1. Stále statečně odolávám chřipce :-)
2. Jsem nucena přesunout návštěvu lékařky, ale naštěstí má pro mě náhradní termín v rozumné době a nebudu čekat půl roku.
3. Začínám se učit přemýšlet o tom, co si napíšu do deníku.
8. 3. 2024
1. Konzervativní část mé sociální bubliny se vymezuje proti oslavám nebo připomínání Mezinárodního dne žen. Ještě že mám i progresivní přátele :-)
2. Vymýšlím, jak dostat na veřejnost více ženských témat, která se ale fakticky dotýkají každého, samozřejmě i mužů. Nějaké nápady se mi rýsují – to je pozitivní.
3. Když se dost vyspím, třeba to chřipka zítra už úplně vzdá :-)
9. 3. 2024
„Je potřeba nacpat chodcům, do hlavy, že na přechodech nemají absolutní přednost!!!“ píše pan Houdek v reakci na moji analýzu o úmrtí chodců a cyklistů. A je mi z toho smutno, protože přesně tenhle mýtus o tom, že si snad někdo z chodců myslí, že má absolutní přednost, jednoduše neplatí. Chodci si to nemyslí; řidiči jsou zkrátka bezohlednější, než si chce společnost připustit.
Nechci ale končit negativně a budu doufat, že většina lidí si tu analýzu přečetla pozorněji. No dobře, většina si ji pozorně nepřečte, ale nějací se najdou – díky za každého čtenáře a čtenářku, kteří neskončí jen u titulku. Naděje, kterou chovám, dnes vydá za tři pozitivní věci.
10. 3. 2024
Tři pozitivní věci: 1. děti, 2. děti, 3. děti
Jsou zlatí a starají se o mě, zatímco já mám horečku. Vaří mi strašně dobré zázvorové čase s medem a vyprávějí, co bylo ve škole.
11. 3. 2024
1. Na konci letošního ledna jsem vytvořila aktuální mapu exekucí v ČR.
2. Věnuji se tomu už řadu let, téma je to smutné a posun k lepšímu zejména ze strany státu se moc nerýsuje. Ale víc a víc se ho daří dostávat na veřejnost i k dotčeným institucím, zákonodárcům apod.
3. Teď jsme se k tématu s kolegou vrátili. On na základě mého doporučení vyrazil na reportáž do Břeclavi, kde je podíl lidí v exekucích opravdu vysoký. A přitom Břeclav zůstává úplně mimo zájem médií, všichni se primárně soustředí na severozápadní Čechy a sever Moravy a Slezska – a pořád dokola se píše o špatné situaci v oblastech bývalých Sudet. Jenže skutečnost je jako vždycky barvitější, což jsme myslím dobře zachytili a považuji to za další pozitivní věc.
Kliknutím na obrázek vpravo se otevře interaktivní mapa.
12. 3. 2024
1. Lidé chválí naši reportáž a analýzu života ve městě, na které se zapomíná. Tady je ukázka:
Úspěšné vinařství je mýtus
Za byt 2+kk platí (oslovená respondentka v Břeclavi) 19 tisíc měsíčně, tržní cena srovnatelná s centrem Brna. „Manžel bral necelých tisíc eur měsíčně, jenže dost projezdil za benzin,“ počítá žena. Rodině tak měsíčně na chod domácnosti zbylo jen pár tisíc.
Podobně vysoký podíl lidí v exekuci má třeba příhraniční Mikulov nebo Valtice. Ač schází detailní analýza, viditelný důvod se nabízí. „Určitě na tom nesou podíl vysoké životní náklady. Že tady v regionu všichni zdárně podnikají ve vinařství, je jenom mýtus. Většina lidí je obyčejných, podobně jako v jiných městech,“ přemítá tamní dluhová poradkyně Viktorinová.
2. Bořit mýty je samozřejmě důležité a nic na tom nemění, že v tomhle případě jde o velmi těžké, smutné téma, které zasahuje veliké množství lidí.
3. Mám odhodlání bořit i další mýty :-)
13. 3. 2024
Tohle je velká věc. Od září jsme s Michalem (kolegou, jehož zmiňuji výše), žádali informace od Úřadu práce ČR o příspěvcích na bydlení, jak jsou vyplácené až na úroveň jednotlivých obcí, a to za posledních deset let.
Získat data podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím nebývá jednoduché, je to běh na dlouhou trať, běžně člověk naráží na neochotu úřadů dělit o veřejná data. Odtud pak vzniklo nové sloveso „stošestkovat“, tedy žádat informace podle zákona 106.
A my jsme uspěli, „vystošestkovali jsme kompletní požadovaná data někdy v prosinci a od té doby je postupně zpracováváme.
14. 3. 2024
Navazuji na včerejšek: Výsledkem je první díl seriálu o čerpání sociální dávky, za kterou stát vydává mnoho miliard ročně, ovšem pozor – zdaleka ne vždy jde na pomoc konkrétním lidem.
15. 3. 2024
Reakce veřejnosti bývají stále stejné: „zrušit všechny dávky!“, proto musím hodně dobře promyslet, jak tohle složité téma prezentovat, aby se hněv lidí zase neobracel proti těm nejchudším.
Příspěvek na bydlení totiž jde v mnoha případech bohatým firmám, které vlastní stovky až tisíce tzv. investičních bytů na pronájmy. Třeba v Moravskoslezském kraji působí firma Heimstaden – a ta vlastní 43 tisíc bytů, které pronajímá. Hádejte, kdo inkasuje příspěvek na bydlení? Jasně že majitelé.
A teď mi řekněte, jak nemít smutek, když je skutečnost takhle skličující. Pozitivní na tom je, že téma otevíráme nejširší veřejnosti.
16. 3. 2024
1. Konečně jsem se po delší době vyspala víc než osm hodin.
2. Dohnala jsem asi polovinu restů v práci.
3. Dneska nejsem unavená.
18. 3. 2024
Tentokrát jsem se v rámci měsíce, který věnujeme stárnutí, rozhodla podívat se na věkové složení poslanecké sněmovny. Musela jsem vymyslet, jak zobrazit data, která by co nejpřesněji ukázala, které generace jsou ve sněmovně zastoupeny nejvíce a zda to odpovídá rozložení v populaci.
Výsledkem je několik interaktivních grafů, kde jsou zachyceni jak jednotlivé ročníky poslanců a poslankyň, ale rovnou jsem zkusila rozdělit zákonodárce podle pohlaví. Vidíte, jak málo žen rozhodovalo a rozhoduje o zákonech?
Kliknutím na obrázek vpravo se otevře interaktivní graf (na ukázku).
Když člověk zabrousí do mediálního archívu, najde v něm uložené mnohokrát opakovanou argumentaci, kdy se občanští demokraté (ODS) silně vymezovali proti rostoucí popularitě Pirátů – říkali, že Piráti jsou pro politiku moc mladí a nezkušení.
Jenže copak nám ukazují data? Mnoho politiků ODS začínalo ve sněmovně ve věku ještě o dost nižším, než jaký byl věk Pirátů. Tohle je otázka spíš pro pamětníky: v kolika letech byl poprvé zvolen třeba Marek Benda, který celý život nedělá nic jiného než že vykonává poslanecký mandát? Neuvěříte, bylo to ve 23 letech.
Kdybych měla nechat vzkaz někomu, kdo to tu bude číst, řeknu: ověřujte, ověřujte, ověřujte (informace, které nacházíte ve veřejném prostoru).
19. 3. 2024)
1. Je toho moc v práci i ve škole, jedu jak stroj, ale nevdávám to :-)
2. Nevzdávám to.
3. Ani teď to nevzdávám.
20. 3. 2024
1. Vrcholí příprava před volebním víkendem, kupodivu vše plyne.
2. Chystáme predikci výsledků voleb – první i druhý test proběhl v pořádku.
3. Fungují i testovací data připojená ze slovenského statistického úřadu – mám radost!
22. 3. 2024
A zase Slovensko! První kolo prezidentské volby právě nastalo a je to jízda. Tři pozitivní věci na úvod: 1. všechny přípravné testy zvládnuty, 2. pozitivní odezva na naši Volební kalkulačku, kterou jsme připravili pro slovenské volby, 3. Kalkulačku nasadila všechna slovenská seriózní média – radost! :-)
Dělat volební analytiku je hodně náročné na čas i soustředění a my v tandemu s Michalem připravujeme vždycky dokola několik analýz. Sledujeme dlouhodobě průzkumy veřejného mínění a ty zobrazujeme v grafu, který jsem „vynalezla“. Vložím ho sem později, teď se musím soustředit na to hlavní.
23. 3. 2024
Den D – první kolo prezidentské volby začalo, lidé od sedmi od rána chodí volit nového prezidenta
Tři pozitivní věci:
1. Po uzavření volebních místností se nic nezadrhlo a máme data od statistického úřadu
2. Volám si se slovenskými kolegy – spojení funguje, všechno běží jak na drátkách
3. Vyšla nám predikce úplně přesně!!! Vyhlašuju online výsledek slovenských voleb – první kolo vyhrává Ivan Korčok
24. 3. 2024
Tři pozitivní věci:
1. Ve volebních analýzách po volbách se mi daří vysvětlit, k čemu je dobrý kartogram. On totiž na rozdíl od klasických map ukazuje nejen obarvené plochy – v našem případě okresů – ale odráží skutečné počty voličů.
2. Vidíte tu proměnu na mapách? Krásně vysvětluje, kde se vzaly ony hlasy pro Ivana Korčoka – radost!
3. Stihla jsem i mapu s výsledky v jednotlivých slovenských obcích – je na třetím obrázku – krása, co? :-)
Vedle je zaznamenáno, jak jsme s Michalem dělali naši predikci výsledků voleb. Obstáli jsme dobře, měli jsme ji velice rychle a hlavně byla opět přesná na desetiny procent.
O predikcích se tu ještě zmíním, je to opravdová revoluce v žurnalistice a skoro nikdo je neumí :-)
25. 3. 2024
Tři pozitivní věci:
1. Slovenské volby a to jak jsem je analyzovala, mě navnadily a pokračuju dál – experimentuji s kartogramem pro ČR!
2. Tahle mapa (zatím?) nebyla nikde publikována, jen si hraju s tím, jak by se dalo co nejlépe zachytit množství lidí, počty obyvatel, chcete-li. Ve standardních mapách se totiž obarvují plochy (rozlohy) obcí, což je ale mnohdy zavádějící.
3. Výsledek se mi zdá dobrý, bála jsem se trochu, že budou plochy hodně zdeformované a že v tom lidé mapu republiky pomalu ani nepoznají – ale testovala jsem to na dětech a zbytku rodiny a každý to tam vidí.
27. 3. 2024
Tři pozitivní věci:
1. Těším se na druhé kolo voleb na Slovensku
2. Kolegové chválí naši predikci, to je moc příjemná zpětná vazba
3. Ivan Korčok zvítězil s trochu větším odstupem, než jsem čekala, takže je jistá naděje, že by nemusel prohrát ani ve druhém kole.
28. 3. 2024
1. Vizualizační praktikum s Tomášem Markem – radost!
2. Zjistila jsem, že potřebuju aspoň půl dne nic nedělat a nabrat síly :-)
3. Nabírám síly.
29. 3. 2024
1. Stíhám připravit volební kalkulačku pro druhé kolo prezidentské volby. Je to o hodně lehčí než pro první kolo, o tom jsem tu ani nepsala, ale udělám to teď.
2. Kromě dlouhodobé přípravy otázek, které musí pokrývat všechna důležitá témata, nesmějí být návodné a vůbec podléhají mnoha pravidlům, která si sami stanovujeme v metodologii, je následně klíčové sehnat odpovědi kandidátů. A co mi přineslo radost? Když mi odpověděli všichni kandidáti z okraje politického spektra, protože jsem je nemusela moc dlouho nahánět mailem a po telefonu, nebo dokonce vyplňovat expertní odpovědi za ně.
3. Hodně vtipný moment nastal, když mi jeden z kandidátů, neschopný vyplnit odpovědi v online dotazníku, nabídl práci poté, co jsem mu asistovala při telefonickém odpovídání. Rodina si mě bude ještě dlouho dobírat, že jsem mohla udělat zářnou kariéru u jistého slovenského neonacisty. (Nebojte, v životě by mě to ani nenapadlo.)
30. 3. 2024
1. Další testování dat pro druhé kolo proběhlo v pořádku.
2. Konečně jsem se dostali s Michalem taky ven – na delší výlet. Ujeli jsme na kolech nějakých 60 km.
3. Těším se další výlet!
31. 3. 2024
1. Je neděle, nemám volno, ale doháním resty, protože mi toho docela hodně kvůli vytížení kolem voleb utíká. Naštěstí mi to jde od ruky.
2. Dala jsem si voňavou teplou lázeň a nikdo mě hodinu nesměl rušit – krása!
3. Všechny úkoly do školy jsem stihla v termínu.
1. 4. 2024
Pro změnu Slovensko! Blíží se druhé kolo a opět je to hrozný frmol.
Tři pozitivní věci?
1. Zatím to zvládám. Musím.
2. Zpracovala jsem analýzu, kde budou finalisté Ivan Korčok a Peter Pellegrini brát své budoucí voliče – to je pozitivní. Závěry analýzy ale pozitivní nejsou a dost to vypadá, že výhodu má PP, který rozhodně nebude rozporovat kroky vlády Roberta Fica.
3. Naděje umírá poslední – to je pozitivní.
2. 4. 2024
1. připravuju si grafy do budoucna – první z nich je scatter rozdělený do kategorií – mám radost, že jsem všechny tři dostala do podoby, se kterou půjde snadno pracovat
2. druhý graf je typ, kterému se říká survey, protože je velmi vhodný na výsledky průzkumu
3. třetí není graf, ale kalkulačka – dají se s ní spočítat třeba dny, jak dlouho jste na světě
3. 4. 2024
1. Rozhodli jsme se s Michalem, že pojedeme na novinářský festival do Perugie – velká věc, novináři a vedení médií z celého světa se sejde na jednom místě a my budeme u toho
2. vypadá to, že nám dobře vyjde počasí, je to od 17. dubna a nemá být moc horko, což je na Itálii vcelku dobré :-)
3. ukazuje se, že hledat ubytování v místě, kde se koná světový festival, čtrnáct dní předem, je dost těžké – ale dobrá zpráva je, že jsme nakonec dvoulůžkový pokoj v jednom z minihotelů sehnali – takže hurá, fakt pojedeme!
4. 4. 2024
1. opět experimentuji s tipovačkou a moc mě to baví (můžete si ji vyzkoušet hned tady vedle)
2. povedlo se mi dostat na veřejnost informaci, jak se v Česku distribuuje bohatství – samotná informace je teda zase trochu smutná, ale pozitivní je fakt, že to lidé teď vědí
3. přišla pozitivní odezva od veřejnosti – to není úplně samozřejmost, lidé jsou ve veřejném prostoru strašně agresivní a útoční, takže pozitivní vzkazy jsou vzácnost
5. 4. 2024
1. testujeme zkušební data před druhým kolem a dopadlo to dobře
2. dostali jsme se ven a projeli se na kolech – hurá!
3. zastavili jsme venku na jednom z míst, kterému říkáme venkovní tělocvična – jsou tam nerezové žebřiny, bradla, kladiny a dá se na tom všem vymyslet hodně různých cviků – takhle protažená jsem nebyla ani nepamatuju :-)
6. 4. 2024
1. pokračuju ve cvičení – dneska jsem si přivstala a šla znovu do „venkovní tělocvičny“
2. s blížícím se večerem jsem trochu víc nervózní – chystáme totiž opět predikci výsledků voleb, ale průzkumy jsou tak těsné, že to predikční model může vyhodnocovat dost dlouho – ale zároveň se těším, že bude napínavé :-)
3. predikce nám vyšla naprosto fantasticky! absolutně přesně a měli jsme ji první (později sem ještě napíšu, jak to přesně funguje a jaké přípravy a znalosti to celé obnáší)
7. 4. 2024
1. slovenské volby vyhrál Peter Pellegrini, jak víme už od večera, což je teda trochu deprese, ale analýzy odbavuji dost rychle – no, aspoň něco pozitivního, že :-)
2. po čase se zase vydatně vyspím
3. než se uložím, jdu si zacvičit do své oblíbené venkovní tělocvičny
8. 4. 2024
Tři pozitivní věci:
1. Ukážu vám, jak se dají skvěle zobrazovat předvolební průzkumy
2. Je to srozumitelné
3. Výroba je náročná, ale výsledek stojí za to
Jak už jsem psala dříve, dělat volební analytiku je hodně náročné na čas i soustředění a my v tandemu s Michalem připravujeme vždycky dokola několik analýz. Sledujeme dlouhodobě průzkumy veřejného mínění a ty zobrazujeme v grafu, který jsem „vynalezla“.
Jde původně o scatter, který umí leckterý nástroj s templaty (Infogram, Datawrapper apod.), ale když chce člověk propojovat body jinak než přes trend lines, musí na to trochu jinak. Moje linka propojuje body s hodnotami váženého průměru a tato linie nejlépe zachycuje vývoj voličských nálad v čase.
Co se tu dá sledovat? Zkuste si to proklikat sami: můžete si navolit buď samotnou agenturu a podívat se na všechny průzkumy, které v tomto volebním období naměřila, nebo vybírat strany a nebo křížit podle potřeby obojí.
A mimochodem, k čemu je to užitečné? Máte perfektní obrázek, jak se vyvíjejí nálady voličů. Vidíte třeba ten tmavě modrý bod nahoře (únor 2024)? Všechna média šílela, že Babišovo hnutí ANO se blíží ke 40 procentům, vzniklo z toho velké téma. Jenže to byl jen jeden průzkum z mnoha a sám o sobě neznamená vůbec nic.
Vidíte ten paradox? Vždyť hnutí ANO naopak zhruba od února klesá. Pořád je výše než u voleb v roce 2021, ale žádný další průzkum nepotvrdil jeho nárůst.
9. 4. 2024
Tři pozitivní věci:
1. „Kocovinu“ po volbách na Slovensku vyvažuju cvičením
2. Potkala jsem hrozně inspirující ženu: na pohled vypadala, že jí je hodně let, klidně třeba osmdesát, ale byla neskutečně rychlá. Vyrazila jsem ven s trekovými holemi a šla rychlochůzí – a ona mě úplně v klidu předešla. Takovouhle kondici chci mít v osmdesáti! :-)
3. Zbytek dne nabírám síly. Relax!
10. 4. 2024
1. Plánujeme s Michalem cestu do Perugie: pojedeme autem přes Alpy, moc se těším!
2. Po půl roce příprav je to jisté – před evropskými volbami nasadíme Volební kalkulačku i v Rakousku! Od loňského června spolupracujeme v rámci širší evropské skupiny na voting advice applications, což není nic jiného než Volební kalkulačka. Máme připravenou sadu společných otázek, které jsme společně tvořili během našich průběžných setkání, a teď se rozšiřujeme dál do Evropy: kromě Česka, Slovenska a Maďarska, kde už kalkulačky děláme před každými volbami dlouhodobě, teď přibude i Rakousko!
3. Setkali jsem se s provozovatelem dřívější verze rakouské kalkulačky, který se rozhodl ukončit činnost. Bylo to trochu rozpačité setkání, pán nebyl moc sdílný, ale nakonec nám popřál hodně štěstí. Ale hlavně – navázali jsme hned spolupráci se dvěma rakouskými neziskovkami a těm se naše kalkulačka líbí, takže rakouská mutace je jisté a ještě máme jejich podporu!
11. 4. 2024
1. Sestavuju doplňující sadu otázek do kalkulačky a jde to vcelku rychle.
2. Synek přinesl jedničku ze školní práce z matematiky.
3. Dnes jdu spát před půlnocí :-)
12. 4. 2024
1. Perugia se blíží, což je záminka koupit si nové šaty :-)
2. Chystám analýzu o tom, jak se lidé v Česku nejčastěji dopravují – a je to dle očekávání autem. Smutné je, že na mnoha místech republiky to jinak ani nejde. Pozitivní je, že se ta informace dostala k více lidem i ve velkých městech. Tam je to naopak – většina lidí využívá MHD, ale pořád imho nedává smysl, že třeba v Praze jezdí čtvrtina lidí autem ale zabírají většinu veřejného prostoru.
3. Na tenhle rozpor ve využívání veřejného prostoru upozornila moje bývalá profesorka na FF UK – moc mě těší, že čte moje analýzy :-)
13. 4. 2024
1. Víkend, hurá, jdu ven.
2. Ujela jsem na kole asi jenom 20 kilometrů, ale hodinu jsem strávila ve své oblíbené venkovní tělocvičně.
3. Přestala mě pobolívat záda.
14. 4. 2024
1. Je neděle, mám nedělat, ale dělám. Pozitivní je, že jsem zrušila skoro všechny resty.
2. Jít ven po práci je pro mě dneska obzvlášť velká odměna, pohyb mi hodně chybí, tak si užívám ve venkovní tělocvičně déle než jindy.
3. Měla jsem obavu, že dneska nestihnu jít spát před půlnocí, ale vyšlo to – to je pozitivní!
15. 4. 2024
1. Celý den jsem se nezastavila, potřebuju udělat víc práce napřed, abych cestou do Perugie mohla vnímat cestu, a ne stavět na benzínkách a pracovat. Asi to vyjde.
2. Publikovala jsem další analýzu – o tom, jak se lidé dopravují. Odezva velká – to je pozitivní. Dávám sem screenshot – stačí na něj kliknout a otevře se interaktivní mapa, kterou jsem vytvořila pro tuto analýzu.
3. Dneska průlomový pokrok v mé diplomce – předjednala jsem data, která chci ve své práci získat a analyzovat. Vše poběží na platformě firmy Seznam, se kterou spolupracuju, zdají se být vstřícní, tak snad to vydrží.
16. 4. 2024
1. Vyrazili jsme s Michalem směr Perugia!
2. Je polovina dubna a v Alpách zrovna vydatně nasněžilo :-)
3. Cestou posloucháme různá rakouská rádia, je hrozně zajímavé slyšet, jak se v různých spolkových zemích proměňují německé dialekty.
17. 4. 2024
1. Večer jsme dorazili do Perugie vcelku rozumně, takže jsme nebyli moc zničení a teď ráno fungujeme bez problémů.
2. Získali jsme v novinářském centru badge a mapu a vyrážíme na první worshopy.
3. Akcí je tu opravdu hodně, část z nich musí nevyhnutelně probíhat paralelně, takže se s Michalem rozdělujeme, abychom toho stihli co nejvíc.
18. 4. 2024
1. Na úvod asi to podstatné: novinářské řemeslo se neobejde bez soustavného (sebe)vzdělávání. Na fotce mě vidíte s Michalem mezi jednotlivými bloky o tom, jak se vypořádat s dezinformacemi, které se šíří mnohonásobně rychleji než ověřené zprávy. Není to úplně jednoduché, ale pozitivní je, že si tohle seriózní média uvědomují a snaží se s tím pracovat.
2. Potkali jsme se v Perugii s dalšími Čechy – kolegyně a kolega z Deníku Referendum tu stejně jako my pobíhají mezi jednotlivými bloky a moc je to baví. Máme radost, že můžeme sdílet svoje postřehy.
3. Večerní procházka Perugií po skončení dnešních bloků, přednášek a workshopů je kouzelná. Město je hodně členité v terénu a vedou tu křížem krážem akvadukty, jimiž se dá normálně procházet.
19. 4. 2024
1. Potkala jsem se s profesními kolegy z Německa, konkrétně z redakce Correctiv. Je za nimi úctyhodný příběh, začínali v době, kdy jsem sama spouštěla vlastní web DatováŽurnalistika, a oni i já vstupovali na mediálního trh s velkou nejistotou, co bude. Teď jsme potkali a bylo moc příjemné vidět, že se mně i jim projekty vydařily a fungují doteď.
2. Correctiv přijel přímo jako jeden z řečníků – dva kolegové veřejně popisovali, jak se jim povedlo odhalit pokus o státní puč v Německu – pokud ten příběh neznáte, určitě si ho najdete, je totiž strašně důležitý! Byla jsem na ně moc hrdá!
3. Večer se jdeme družit s dalšími novináři z Německa, Itálie a Polska – je moc důležité vědět o sobě a spolupracovat.
4. 4. 2024
1. opět experimentuji s tipovačkou a moc mě to baví (můžete si ji vyzkoušet hned tady vedle)
2. povedlo se mi dostat na veřejnost informaci, jak se v Česku distribuuje bohatství – samotná informace je teda zase trochu smutná, ale pozitivní je fakt, že to lidé teď vědí
3. přišla pozitivní odezva od veřejnosti – to není úplně samozřejmost, lidé jsou ve veřejném prostoru strašně agresivní a útoční, takže pozitivní vzkazy jsou vzácnost
5. 4. 2024
1. testujeme zkušební data před druhým kolem a dopadlo to dobře
2. dostali jsme se ven a projeli se na kolech – hurá!
3. zastavili jsme venku na jednom z míst, kterému říkáme venkovní tělocvična – jsou tam nerezové žebřiny, bradla, kladiny a dá se na tom všem vymyslet hodně různých cviků – takhle protažená jsem nebyla ani nepamatuju :-)
6. 4. 2024
1. pokračuju ve cvičení – dneska jsem si přivstala a šla znovu do „venkovní tělocvičny“
2. s blížícím se večerem jsem trochu víc nervózní – chystáme totiž opět predikci výsledků voleb, ale průzkumy jsou tak těsné, že to predikční model může vyhodnocovat dost dlouho – ale zároveň se těším, že bude napínavé :-)
3. predikce nám vyšla naprosto fantasticky! absolutně přesně a měli jsme ji první (později sem ještě napíšu, jak to přesně funguje a jaké přípravy a znalosti to celé obnáší)
7. 4. 2024
1. slovenské volby vyhrál Peter Pellegrini, jak víme už od večera, což je teda trochu deprese, ale analýzy odbavuji dost rychle – no, aspoň něco pozitivního, že :-)
2. po čase se zase vydatně vyspím
3. než se uložím, jdu si zacvičit do své oblíbené venkovní tělocvičny