Kvůli lavině z 18. dubna letošního roku prý bude na Everestu liduprázdno. Hora si chce odpočinout od lidí, říká se.
Před dvěma roky obletěla svět fotografie německého horolezce Ralfa Dujmovitse, jenž zachytil dlouhý zástup lidí pod Everestem. V tu dobu bylo na nejvyšší hoře světa hlášeno 39 expedic, tedy cca šest set lidí. Ralf Dujmovits stejně jako jeho manželka Gerlinde Kaltenbrunner vyšplhal na všech čtrnáct osmitisícovek (viz mapa níže) a svou fotografii z přelidněného Everestu komentoval se smutkem při pohledu na lidi, z nichž někteří budou brzy mrtví, a s rozhořčením, že se lidé k horám stále častěji chovají, jako by šlo o kus sportovního náčiní, nikoli o přírodu, k níž se tradičně přistupovalo s úctou a pokorou. Ralf Dujmovits varoval, aby se do výšek nevydávali nezkušení „výletníci“, které žene nahoru především touha vychloubat se před svým okolím.
Mluví se o tom už nějakou dobu: Himaláje se plní odpadky a mrtvolami. Od roku 1953, kdy na vrcholu nejvyšší hory světa stanul Edmund Hillary se šerpou Tenzingem Norkejem, vystoupilo na Mount Everest přes 4 000 horolezců, o život jich přišlo téměř 250. Poslední ucelená data o všech osmitisícovkách z roku 2008 jsme zachytili v následujícím přehledu. Můžete přepínat mezi jednotlivými záložkami: počet výstupů, úmrtnost atd.
Z jedenatřiceti lidí, kteří vyšplhali na vrcholy všech čtrnácti osmitisícovek, jsou dvě ženy. Podíváme-li se na země původu horolezců, zjistíme, že 5 jich pochází z Itálie a 5 z Jižní Koreje, 3 z Polska, 3 ze Španělska a 3 z Kazachstánu. Dále se na špice světa podívali dva Nepálci a po jednom člověku také zástupci Německa, Rakouska, Spojených států, Mexika, Austrálie, Finska, Švýcarska, Ekvádoru, Japonska a Portugalska.
Horolezecké statistiky se vedou v mnoha směrech: poměřuje se věk horolezců, doba, za kterou „stihli“ vyšplhat na určitý počet vrcholů, porovnávají se nové cesty na vrcholy a také například to, zda horolezci ve výškách využívají umělý kyslík z bomb. Výše zmíněný Ralf Dujmovits poukazuje i na to, že bez umělého kyslíku se neobejde řada himalájských expedic ani v relativně nenáročných výškách.
Do statistik se započítávají také neúspěšné pokusy vystoupit na vrchol. Jeden takový má na kontě izraelský horolezec Nadav Ben Yehuda, který se mohl zapsat zcela jinak: jako nejmladší Izraelec, který vystoupal na Everest. Na rozdíl od řady jiných lezců však dal přednost záchraně lidského života a pomohl tureckému kolegovi.