Jak MOOC dobře funguje otevřené vzdělávání?

MOOC neboli Massive Open Online Course je forma online vzdělávání, která umožňuje široké veřejnosti zdarma přístup k vysokoškolským kurzům. Tyto kurzy vyučují odborníci z nejrůznějších oblastí a jsou často zpracovány do interaktivních modulů obsahujících video lekce, diskusní fóra, kvízy a další materiály.

Otevřené online kurzy poskytují možnost vzdělání všem, kdo si chtějí rozšířit obzory, ale i těm, kdo by jinak ke vzdělávání na vysoké úrovni neměli přístup. U studentů z různých zemí a kultur pomáhají překonat jazykové a kulturní bariéry.

Význam otevřených kurzů v posledních letech dramaticky narůstá a bývají označovány jako nástroj, který naruší stávající pedagogiku a postupy v oblasti vzdělávání. Očekávání, co všechno mohou tyto kurzy změnit (masové zpřístupnění vzdělání, obrovské finanční úspory atd.), jsou vysoká. Část expertů se nicméně k dopadu MOOC na vzdělávací systémy staví mnohem skeptičtěji.

Samé výhody? Kdepak, kurzy MOOC jsou kritizovány, a to z několika důvodů. Jedním z hlavních problémů je nízká míra jejich dokončení. Často se stává, že mnoho studentů se zaregistruje do kurzu, ale nedokončí ho. To může být způsobeno různými faktory, jako jsou nedostatečné znalosti a dovednosti, nedostatek motivace nebo časové omezení.

Dalším problémem MOOC je, že většina kurzů je zpracována pro masové publikum, aniž by braly v úvahu specifické potřeby jednotlivých studentů. To může vést k nedostatečnému porozumění a ztrátě zájmu ze strany studentů.

Kritici také poukazují na to, že MOOC ještě stále nejsou plně uznávány jako platné formy vzdělávání a diplomy nejsou často uznávány pracovními trhy. A tak — logicky — studenti, kteří dokončí kurzy MOOC, nejsou konkurenceschopní na stejné úrovni jako ti, kdo získali tradiční vysokoškolské vzdělání.

 

Jde s tím něco dělat?

 

  • Zlepšit design kurzů: Kurzy by měly být navrženy tak, aby byly interaktivní a zajímavé pro studenty. Experti doporučují použití vizuálních a zvukových prvků, interaktivních cvičení, projektů a úkolů.
  • Personalizovat vzdělávání: Míru úspěšnosti mohou zvýšit mimo jiné personalizované kurzy, které se přizpůsobují individuálním potřebám a preferencím studentů.
  • Podpora spolupráce: MOOC by měly podporovat spolupráci mezi studenty, což může pomoci vytvořit pocit komunity a zvýšit motivaci studentů. Prostřednictvím diskusních fór, skupinových projektů a dalších rozličných aktivit se studenti a studentky propojí spíše než pasivním sledováním videí s přednáškami.
  • Zlepšení podpory a motivace: MOOC by měly poskytovat lepší podporu a motivaci studentům, zejména v prvních týdnech kurzu, kdy dochází k největší míře odchodu. Pomůže individuální mentoring, časté zpětné vazby, ale i motivující materiály všeho druhu.
  • Uznání a certifikace: MOOC by měly být uznávány jako platné formy vzdělávání a měly by poskytovat certifikace a diplomy, které jsou uznávané pracovními trhy. To by mohlo motivovat studenty k dokončení kurzů a zvýšit jejich konkurenceschopnost na trhu práce.

Pojmy: Rozdíl mezi MOOC a klasickým e-learningem je, že zatímco MOOC je samostatným kurzem, e-learning je často pouze doplnění „tradičního“ kurzu. (Wiki)

Zdroje:

 

 

Boyatt, R., Joy, M., Rocks, C. (2013). What (Use) is a MOOC? Dordrecht: Springer Netherlands [online]. Dostupné z https://medium.com/r/?url=https%3A%2F%2Fdx.doi.org%2F10.1007%2F978-94-007-7308-0_15

Erikson, T., Adawi, T., Stöhr, Ch. (2017). “Time is the bottleneck”: a qualitative study exploring why learners drop out of MOOCs. Journal of Computing in Higher Education [online]. Dostupné z https://dx.doi.org/10.1007/s12528-016-9127-8

Hendrix, M., Kreijns, K., Castaño, J. (2018). Factors influencing the pursuit of personal learning goals in MOOCs. Distance Education [online]. Dostupné z https://dx.doi.org/10.1080/01587919.2019.1600364

Comments are closed.