Zákonodárci zejména v posledních dnech a týdnech schytávají od veřejnosti kritiku, že zatímco kontrolu občanů, potažmo fyzických osob bez větších zádrhelů prosazují, do kontroly veřejných prostředků, tedy hlavně právnických osob s majetkovou účastí státu se jim nechce.
Naposledy nyní na konci května senátoři nepodpořili změnu zákona, který by Nejvyššímu kontrolnímu úřadu umožnila provádět nezávislé audity v obrovském objemu veřejných peněz, k nimž nyní nemůže. Nutné tři pětiny hlasů senátorů na podporu zákona se sehnat nepodařilo a Česko tak i nadále působí mezi evropskými zeměmi, ve kterých může nezávislý úřad kontrolovat hospodaření veřejných firem, jako osamocený ostrov.
Následující mapa zobrazuje členské země Evropské unie, v nichž mohou nejvyšší kontrolní úřady kontrolovat také firmy a společnosti s majetkovou účastí státu. Ve zvýrazněných zemích úřady tuto pravomoc nemají. Kliknutím na vybranou zemi se přesměrujete na web příslušného kontrolního úřadu.
„Data za rok 2015 ještě nejsou k dispozici. Termín pro odevzdání přehledu příjmů a výdajů do systému státní pokladny byl 10. 2., přesto některé obce požadované údaje ještě nedodaly. Termín pro rozvahu je až 25. 2., přičemž toto číslo je k vyčíslení potenciálně kontrolovatelného objemu prostředků na úrovni obcí, měst a krajů nezbytné,“ říká mluvčí NKÚ Olga Málková.
Data za rok 2014 k dispozici jsou a posloužily jako vodítko při sestavení základního grafu, který porovnává finanční prostředky, které NKÚ nyní ze zákona kontroluje, a objem prostředků, kam už nedosáhne, což by se mělo novelou zákona změnit.
Veřejné prostředky, tedy majetek územního samosprávného celku měl v roce 2014 hodnotu 597 mld. Kč. Druhou zásadní položkou jsou prostředky poskytnuté z veřejných rozpočtů, tj. z rozpočtu územního samosprávného celku nebo regionální rady regionu soudržnosti – a ty v roce 2014 dosahovaly 427,8 mld. Kč.
Data nezahrnují právnické osoby s majetkovou účastí státu a územně samosprávných celků (viz § 3a odst. 3 navrhovaného zákona), „protože ty nejsou v systému MONITOR, ani v datech státní pokladny podchyceny. S vyčíslením této složky potenciálně nově kontrolovatelných prostředků si budeme muset počkat na první konsolidovaný účetní výkaz státu,“ upřesnila mluvčí Málková.