Kvůli podivně pokroucené ochraně autorských práv se na současném knižním trhu vyskytuje dvakrát více knih napsaných v 19. století, než knih napsaných o století později. Dvacáté století z knižního trhu mizí. Paul Heald, profesor práv z University of Illionois požádal svého studenta, aby napsal program, který prohledá internetový obchod Amazon.com a najde dva a půl tisíce náhodných knih z oblasti beletrie. Výsledky jsou překvapivé.
„Rozdělili jsme údaje po desetiletích. Dalo se čekat, že když vezmeme v potaz pouze nové knihy, navíc knihy prodávané výhradně Amazonem (tedy nikoli knihy z druhé ruky ani knihy prodávané partnery Amazonu), samozřejmě nejvíce jich bude z posledního desetiletí 2000-2010. To je očekávatelné: jsou nové, populárnější. Čísla klesají, jak postupujeme hlouběji do let devadesátých, osmdesátých, sedmdesátých, šedesátých až třicátých. Zde se ale dostáváme do bodu, kdy začínají knihy spadat do veřejné domény,“ popisuje profesor Heald moment, kdy čísla najednou zase prudce stoupají. Amazon nyní prodává v podstatě stejně nových knih z prvního i z druhého desetiletí 20. století, jako z prvního desetiletí 21. století. „Půjdeme-li až do 50. let devatenáctého století, zjistíme, že nových knih z této doby je na Amazonu dvakrát více, než z 50. let století dvacátého. To nám potvrzuje domněnku, že veřejná doména má jakýsi pozitivní efekt,“ vysvětlil profesor Heald minulý týden na své přednášce na univerzitě v Canterbury.
Graf ukazuje rozložení 2500 náhodně vybraných nově vytištěných beletristických knih dostupných na Amazonu. Najdeme v něm stejný počet knih z uplynulé dekády, jako z desátých a dvacátých let minulého století. Proč? Protože počínaje rokem 1923 byla většina titulů ochráněna copyrightem. Knihy vydané před rokem 1923 jsou většinou dostupné ve veřejné doméně, výsledkem čehož je, že je Amazon prodává. A prodává jich spousty.
Zdroj: The Atlantic