Ještě více než o zadržené šéfce kabinetu premiéra Janě Nagyové se v souvislosti s nedávnou policejní razií na českých serverech diskutuje o kontroverzních podnikatelích a lobbistech Ivu Rittigovi a Romanu Janouškovi.
Nejvíce informací bylo pravděpodobně o dění kolem Nagyové, ale podle analýzy MemePower, která zkoumala 60.393 příspěvků, se o ni v diskusních fórech a na sociálních sítích diskutující v posledních dnech zajímali až na třetím místě. Nejvíce probírané bylo téma „Kdy skončí rozkrádání státu?“, které zajímalo 14 procent lidí. Na druhém místě s 12 procenty byli Rittig a Janoušek a otázka, zda také byli, nebo budou zatčeni. Jména podnikatelů jsou s razií často spojována a policie prohledala jejich kanceláře a domovy, ale nezadržela je. O Nagyovou a to, že na ni byla uvalena vazba, se zajímalo přesně deset procent diskutujících.
Premiér Petr Nečas (ODS) a šéfka jeho kabinetu Nagyová nejsou ani v čele žebříčku podílu negativních komentářů. Premiér obdržel v diskusích na internetu zhruba 85 procent negativních komentářů a Nagyová nejprve také 85 procent, ale během víkendu si „polepšila“ na 79 procent. „Premiér je nejčastěji spojován s přídavnými jmény slabý, hloupý a manipulovatelný. Nagyová bývá hodnocena jako bezskrupulózní, ambiciózní, zaslepená mocí, ale také jako obětní beránek či symbol nedůvěryhodnosti justice, protože její provinění si podle části veřejnosti nezasluhuje vazební stíhání,“ sdělili v analýze pracovníci MemePower.
Na prvním místě je v hodnocení nálad diskutujících vlivný člen ODS a místostarosta Hluboké nad Vltavou Pavel Dlouhý, který je médii označován za regionálního „kmotra“ a má prý vliv na ministra průmyslu a místopředsedu Martina Kubu. Podle analýzy si diskutující Dlouhého připomínají hlavně kvůli tomu, že Kuba je nyní adeptem na post premiéra. V případě Dlouhého byl podíl negativních komentářů téměř stoprocentní.
Za ním byl s 91 procenty bývalý šéf Vojenského zpravodajství a současný šéf Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník, který byl při razii také zadržen a obviněn. Exposlanec Šnajdr obdržel 89 procent negativních komentářů a lobbista Rittig 87 procent.
Nynější kauza ale podle analýzy vzbudila zájem i o starší případy, ve kterých hráli roli vrcholní politici. „Veřejnost se dále zajímá o propuštění Davida Ratha z vyšetřovací vazby a naopak vyšetření medializovaných kauz spojených například s Jaroslavem Palasem, Stanislavem Grossem, Janem Kavanem i současným prezidentem Milošem Zemanem, takzvaný bamberský kufřík,“ uvedli pracovníci MemePower.
Autor: ČTK