V posledním dílu si povíme, jak klamou grafy, v nichž se ignorují konvence. Bývá to jedna z nejzákeřnějších taktik, která je zcela v rozporu se standardními postupy.
Jsme zvyklí na to, že koláčové grafy představují části celku, nebo že časové osy postupují zleva doprava. Porušení těchto pravidel vede k totální dezinterpretaci dat.
Například koláčový graf, který odvysílala stanice Fox Chicago během amerických primárek v roce 2012:
Jednotlivé díly, jak vidno, netvoří dohromady 100 % . Pro tento průzkum, který pravděpodobně pracoval s více odpověďmi , by byl mnohem vhodnější sloupcový graf. Díky koláče vzbuzují dojem, že každý ze tří kandidátů má zhruba třetinovou podporu, což samozřejmě není pravda.
Dalším příkladem je tato vizualizace zveřejněná v deníku Business Insider, která ukazuje pravý opak toho, co se opravdu děje:
Na první pohled to vypadá, že úmrtí způsobených střelnými zbraněmi na Floridě ubývá. Ale bližší pohled ukazuje, že osa y je vzhůru nohama: nula je nahoře, maximální hodnota naopak dole.
Nabízí se jednoduché ponaučení: buďte při navrhování vizualizací opatrní. A ještě opatrnější buďte při interpretaci grafů, které vytvořil někdo jiný.
Tímto prozatím končíme základní vhled do klamavých vizualizací, pokročilejší triky a velmi dobře promyšlené manipulace si ukážeme příště.