Celková hodnota vývozu zbraní a vojenského materiálu loni činila 15 miliard Kč, zatímco v předchozím roce to bylo 11,8 miliardy Kč. Nejvyšší objemy dodávek zbraní šly v roce 2015 do Iráku a Spojených států, v roce 2014 do Saúdské Arábie a Německa. Vyplývá to ze zprávy ministerstva průmyslu a obchodu.
Export zbraní je odvětví, které česká politická reprezentace aktivně podporuje a které v posledních čtyřech letech strmě roste. Z následujících dvou porovnání je pak zřejmé, že meziročně stoupl jak počet udělených licencí pro obchodování se zbraněmi, tak jejich celková hodnota.
O udělování licencí pro vývoz zbraní z České republiky rozhoduje ministerstvo průmyslu a obchodu, musí ale získat kladné stanovisko od ministerstva zahraničních věcí, které v něm musí zohledňovat lidskoprávní aspekt zakázky a také dodržování mezinárodních závazků.
Velké množství českých zbraní končívá v nedemokratických zemích, kde vládnou represivní režimy a dochází k rozsáhlému porušování základních lidských práv (v roce 2014 dokonce například MPO ve své zprávě neuvedlo, že vyvezlo zbraně do Běloruska, zatímco podle Českého statistického úřadu v této zemi skončilo 7,5 tun zboží kategorie „Bomby, granáty, torpéda, miny, řízené střely apod.” v hodnotě asi 162 tisíc Kč).
A právě v tomto ohledu je Česká republika opakovaně kritizována (mj. organizacemi Amnesty International nebo Nesehnutí), že selhává v kontrole vývozu zbraní, protože před ochranou lidských práv upřednostňuje zisky zbrojařských firem. Porušuje tím tzv. Společný postoj rady Evropské unie 2008/944/SZBP, podle něhož jsou členské země zavázány „zamítnout vývozní licenci, jestliže existuje zřejmé riziko, že vojenské technologie nebo vojenský materiál, které mají být vyvezeny, mohou být použity pro vnitřní represi”.[/vc_column_text][vc_column_text]Velmi problematické jsou také obchody s africkou Nigérií, kam ČR exportuje tanky, bojová vozidla a raketomety coby pomoc nigerijské armádě v boji proti radikální islamistické skupině Boko Haram, ačkoli nigerijskou armádu odsuzuje OSN kvůli potlačování lidských práv a existuje vážné riziko, že české zbraně slouží k páchání válečných zločinů a vraždění civilního obyvatelstva.
Polovina vývozu represivním režimům
Amnesty International kritizuje, že v roce 2014 ČR vyvezla vojenský materiál do 35 zemí, které hrubě porušují lidská práva a zároveň v nich chybí standardy kontroly pohybu zbraní. „Často se jedná o represivní režimy, kde státy nedisponují demokratickou kontrolou ozbrojených složek, nezávislým soudnictvím, policií a elitami, které by byly zodpovědné vůči svým občanům. Při celkovém objemu exportu 421,9 mil. EUR (11,62 mld. Kč) činí tato částka zhruba 207,9 mil. EUR (5,73 mld. Kč), což je 49,29 % celkového vývozu z ČR,“ upozorňuje AI. Kritiku opírá o obchodování ČR s těmito zeměmi: