V porovnání s ostatními národy světa v ochotě pomáhat druhým se Češi řadí až na konec žebříčku: zaujímají 130. pozici z porovnávaných 145 zemí, za Slováky (123. místo) a Maďary (124. místo). Za nimi se z evropských zemí umístili už jen Řekové (140. místo). Světový dárcovský index každoročně měří Nadace pro charitativní pomoc (Charities Aid Foundation, CAF) a porovnává se nikoli institucionální pomoc jednotlivých států, ale ochota pomáhat u občanů – jednotlivců.
Top 20
Nejštědřejší lidé jsou v Myanmaru (neboli Barmě; oficiální název státu je Republika Myanmarský svaz, viz web ministerstva zahraničí), na druhém místě jsou občané Spojených států amerických, následují Novozélanďané, Kanaďané, Australané, Britové, Nizozemci a dále občané Srí Lanky, Irska a Malajsie, kteří uzavírají první desítku.
Ve druhé desítce najdeme Keňu, Maltu, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Norsko, Guatemalu, Bhútán, Kyrgysztán, Thajsko a Německo.
Kontinenty
Náš graf zachycuje porovnání dárcovského indexu pro jednotlivé kontinenty za rok 2015 a průměrného skóre za předchozích pět let. Smyslem je zachytit dlouhodobější trend s tím, že navýšení indexu za rok 2015 naznačuje příznivý vývoj v oblasti dárcovství. Ani jeden z kontinentů se nepropadl, Afrika a Amerika stagnují, Evropa a Asie posílily o tři body. Austrálie a Oceánie (v grafu je celá oblast označena jako Oceánie) pak posílila o dva body.
Za zmínku stojí, že zatímco Evropa jako celek posílila, Česká republika v indexu stagnuje, Slovensko a Maďarsko se v indexu propadly, jinými slovy jejich ochota pomáhat se snížila. Občané Belgie, Chorvatska, Bulharska, Francie, Německa, Itálie, Nizozemska a dalších zemí ochotu pomáhat zvýšili. V grafu jsou země seřazené podle dárcovského indexu za rok 2015.
Nejsme ani chudí, ani nešťastní
Ochota pomáhat penězi, věnovat čas například jako dobrovolník/ce nebo přímo pomoci cizím lidem, kteří se ocitli v nouzi, se obvykle spojuje částečně s dostatkem peněz, ale častěji s vnitřním pocitem štěstí dárce. V posledním žebříčku indexu štěstí, jenž vychází z průzkumu provedeného v letech 2012 až 2014 Gallupovým ústavem, se Češi se svými pocity štěstí a spokojenosti se svým životem ocitli na 31. místě ze všech zemí světa. Vycházíme z něj dokonce jako nejšťastnější postkomunistická země. S tím je nízký dárcovský index v rozporu (ČR je až na 130. příčce ze 145 zemí, jak uvádíme výše). Vysvětlení nízké velkorysosti je tak třeba hledat ještě jinde.
„Velkorysost je hodnota, která spojuje lidi celého světa“
říká John Low, výkonný ředitel CAF. Obdarovávat ostatní a pomáhat jim, pokud je to možné, je přirozený lidský instinkt, který je ovlivněn mnoha faktory. Světový dárcovský index tyto faktory zobecňuje a poskytuje obrázek o tom, co činí konkrétní národ štědrým. Slouží zároveň jako měřítko štědrosti mezi lidmi celého světa a poskytuje jednoduchý, univerzálně srozumitelný obraz o globálním dárcovství.
Porovnávají se tři kritéria:
- ochota dávat peníze
- ochota dávat čas
- ochota pomáhat cizím lidem
Za velmi povzbudivý označuje John Low fakt, že se celosvětově zvýšila ochota pomáhat finančně, a to i na pozadí pokračující globální ekonomické nejistoty. Za velké překvapení pak považuje, v jak velké míře a s jakou dávkou empatie pomáhají ostatním lidé v chudých zemích. „Ve světě zmítaném konflikty, válkami a nejistotou je přirozená touha lidí pomáhat druhým něco, co bychom měli vážit, a živit,“ říká John Low.
Celou zprávu o dárcovském indexu najdete na webu CAF.