Muslimové po celé Francii se zúčastnili nedělních katolických mší a projevili tak solidaritu v odporu proti násilí. V úterý 28. července 2016 zavraždila ve třicetitisícovém městě Saint-Étienne-du-Rouvray dvojice ozbrojenců pětaosmdesátiletého kněze Jacquese Hamela během bohoslužby. Mše se konaly na řadě míst, mimo jiné i v katedrálách v Rouenu a v pařížské Notre Dame. „Je to důležité gesto bratrství. Říkají nám – a já myslím, že to je upřímné – že to nebyl islám, kdo zabil Jacquese Hamela,“ sdělil médiím rouenský arcibiskup Dominique Lebrun o vysoké účasti muslimů na mších.
K projevům solidarity vyzvala věřící francouzská muslimská rada. „Jsme všichni katolíci Francie,“ prohlásil její představitel Anouar Kbibech.
Muslimové se účastnili také nedělních bohoslužeb po celé Itálii. V přední řadě románské Baziliky Panny Marie v Trastevere v Římě seděli tři imámové. „Mešity nejsou místem, v nichž se radikalizují fanatici. Mešity jsou pravým opakem terorismu: prolínají se v nich mír a dialog,“ řekl Mohammed Ben Mohammed, člen Unie islámských komunit v Itálii.
Muslimská komunita v Saint-Étienne de Rouvray odmítla pohřbít Adela Kermicha, protože podle svých slov nechce mít s vrahy kněze nic společného. „Nebudeme si špinit islám touto osobou a nebudeme se podílet na přípravě těla ani na pohřbu,“ řekl tamní imám Mohammed Karabila před dvěma dny deníku Le Parisien.
Incident je posledním ze série útoků, které Evropu zasáhly v posledních dvou týdnech. V polovině července najel jednatřicetiletý Tunisan v Nice nákladním autem do davu slavících a zabil 84 lidí. O několik dní později napadl mladý Afghánec sekerou a nožem cestující ve vlaku v Německu. Minulý týden v Mnichově zase osmnáctiletý Němec íránského původu zastřelil devět lidí a následně spáchal sebevraždu. V neděli večer se pak v bavorském Ansbachu odpálil sedmadvacetiletý Syřan.