Nestává se moc často, aby se hvězdou zpravodajství stala planeta. Letos se to podařilo exoplanetě Kepler-186f, která byla objevena 500 světelných daleko od Země v souhvězdí Labutě. Exoplaneta je označení pro planetu, jejíž mateřskou hvězdou není Slunce a která tedy náleží do jiné než sluneční soustavy. Kepler-186f rozšířil více než tucet dosud známých potenciálně obyvatelných planet.
Keplerova mise při NASA objevila více než 950 planet obíhajících kolem vzdálených hvězd. Planeta Kepler-186f je o trochu větší než Země (o 10 % větší průměr), ale jinak podle výzkumů vykazuje zatím nejvíc společných znaků se Zemí. „Kepler 186f je první ověřená planeta o velikosti srovnatelné se Zemí,“ oznámili v dubnu výzkumníci z NASA s tím, že objevená planeta má „správnou velikost a je ve správné vzdálenosti“ od své mateřské hvězdy, aby mohla mít podobné vlastnosti jako naše domovská planeta.
Kepler 186f je ke své hvězdě dvaapůlkrát blíže Země ke Slunci a jeden rok na jejím povrchu trvá 130 dní. Jenže kvůli výrazně nižšímu záření hvězdy v porovnání se zářením Slunce by byl povrch planety velmi chladný (až 90 stupňů Celsia pod nulou) – kdyby neměla atmosféru. O složení atmosféry Keplera 186f ale zatím poznatky nejsou, pouze se pracuje s teorií, že povrchová teplota planety by mohla umožnit existenci vody v kapalném stavu, což se považuje za jeden z klíčových parametrů, potenciálně přátelských pro život.
The New York Times k této události připravily vizualizaci doposud potvrzených planet, u nichž jsou známy také jejich rozměry, kterou vám doporučujeme zhlédnout ZDE.
V loňském roce selhalo zařízení, které drželo dalekohled, a Keplerova mise byla ukončena, vědce ale čekají roky práce nad analyzováním nasbíraných dat.
Animaci soustavy Kepler 186 se všemi pěti oběžnicemi můžete zhlédnout na videu: