Pamatujete, jak afghánští sourozenci Nabeela a Zubair při slyšení v americkém kongresu vzpomínali, jak jim bezpilotní letoun v říjnu 2012 zabil babičku? Chlapec pak ještě později vyprávěl novinářům, že už nemá rád modrou oblohu, ale naopak dny, kdy nesvítí slunce, protože to drony, jak se tyto letouny označují, kvůli nízké viditelnosti nelétají.
USA po roce 2008, hlavně pak po znovuzvolení Baracka Obamy prezidentem na podzim roku 2012, rapidně zvýšily počet nasazení bezpilotních letounů proti teroristickým cílům v zahraničí. „Trochu s nadsázkou se říká, že drony jsou pro současné USA podobnou noční můrou, jakou byla základna vojenského námořnictva Guantánamo za vlády předchozího prezidenta George W. Bushe, která na ní v rámci tzv. války proti terorismu zřídila věznici pro osoby z terorismu podezřelé,“ psal lednu 2014 server Česká pozice a poukazoval na to, že stále není vymezený mezinárodní právní rámec pro jejich použití.
Za tajnými útoky bezpilotních letounů v severním Pákistánu stojí CIA. Jejich cílem mají být ozbrojenci z Tálibánu a Al-Káidy, avšak čím dál více kritiků poukazuje na to, že většinu obětí tvoří civilisté. Když letos v lednu připomínal deník The Huffington Post páté výročí „Obamova dronového programu“, uvedl, že počet obětí se odhaduje na 2400 s tím, že celých 98 % z nich jsou civilisté včetně dětí. Ti, na které drony primárně cílí, jsou zasaženi jen z pouhých 2 %.
Drony používají nejen USA, ale i Velká Británie a Izrael – mezi cíle útoků patří Afghánistán, Pákistán, Jemen, Libye, Irák, Somálsko a pásmo Gazy. Útoků bylo podle zprávy zvláštního zpravodaje OSN mnoho stovek, přičemž některé statistiky uvádějí až několik tisíc ztrát lidských životů, hlášeny jsou rovněž civilní oběti.
Získávání dat o bezpilotních letounech přímo od vlády Spojených států označují novináři za nemožné, proto je sbírají sami, takříkajíc ručně. Údaje se pochopitelně liší, nejpřesnější má k dispozici Úřad investigativní žurnalistiky (Bureau of Investigative Journalism), nevládní organizace, která vzdělává veřejnost a média v oblasti mediální gramotnosti.
Tato data se stala podkladem pro vznik vizualizace počtů útoků amerických bezpilotních letounů na území Pákistánu. Profesionální práci studia Pitch Interactive vám nyní přinášíme – stačí kliknout na odkaz ZDE nebo na screenshot níže.
„Sejdou z očí, sejdou z mysli?“ narážejí autoři (plus řada médií, například i televize Al-Jazeera/Al-Džazíra) na výše zmíněná fakta, že vláda Spojených států tají údaje o počtech obětí, stejně jako o samotných útocích a že afghánské děti si vyslechlo pouhých pět kongresmanů.